1928.g. Saeimas vēlēšanu karte


Beidzot ar Ilmāra Meža un Nācionālās bibliotēkas karšu lasītavas palīdzību esmu kaut mazliet ticami rekonstruējis pagastu robežas priekš Biķernieku un Šķilbēnu pagasta izveidošanas, un nu varu pabeigt 1928.gada Saeimas vēlēšanu karti.

Saeima 1928

Šīs bija pirmās, kur atklāti kandidēja komūnisti. Lielākie zaudētāji no tā bija sociķi, kas zaudēja balsis, toties ieguva sāncenšus un nemitīgu kašķi kreisā spārnā. Uzvarētāju karte tādēļ tapa zaļāka, tomēr sarkanu plankumu vēl palika vairāk nekā nākamās, 1931.gada vēlēšanās. Jaunsaimnieku partija sāka ieēsties Zemnieku savienības vēlētājos, it īpaši Pierīgā un Ziemeļkursā. Savukārt Zemnieku savienība bija maķenīt ieēdusies Latgalē pie Balviem. Latgalē trīs latgaliešu partijas sacentās ar sveštautiešiem, kuŗi dažviet balsoja arī par sociķiem.

No paliekošām īpatnībām minamas dažas:

  • dalījums pēc ticības (luterāņi—katoļi), ko iezīmē robeža starp Zemnieku savienību un kristīgiem zemniekiem. Pirmkārt, Latgale, taču arī suiti un Skaistkalnes katoļi. Redzams, ka Krustpils puse (Daugavpils apriņķa ziemeļrietumi) patiesībā nepieder Latgalei, savukārt gandrīz viss Ilūkstes apriņķis gan. Pamanāms arī sociķu caurums katoļu novados;
  • ievērojama atšķirība starp pilsētām un laukiem. Pilsētās biežāk balsoja par sociālistiem, Nācionālo apvienību un citām labējām partijām, vāciešiem un žīdiem; lielākās partijas bija sociķi ar 27,6% balsu, komūnisti ar 11,3% un vācieši ar 9,9%. Rīgā 1928.gada Saeimas vēlēšanas bija viskreisākās Latvijas laika vēlēšanas pēc balsu sadalījuma. Laukos, kāds pārsteigums, balsoja par zemnieku partijām; lielākās partijas bija Zemnieku savienība ar 23,0% balsu, sociķi ar 21,9%, kristīgie zemnieki ar 9,6%, jaunsaimnieki ar 6,4%, Progresīvā tautas apvienība ar 5,1% un Latgales dēmokratisko zemnieku apvienība ar 4,6%;
  • sveštautiešu grupas vēlēšanu kartē parādās, atkal pārsteigums, sveštautiešu dzīvesvietās.

2 Atbildes to “1928.g. Saeimas vēlēšanu karte”

  1. Anonīmais kartogrāfs Says:

    Es nejauši atradu šīs burvīgās Latvijas pagastu un vēlēšanu kartes. Vai jums nav plānu tās ielikt Vikipēdijā ar brīvu licenci? (Bez vēlēš. datiem un ar tiem SVG fomatā)

    Paldies!


Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: