Spilgts citāts — Nācionālās apvienības vadītājs par Ulmaņlaikiem


Arveds Bergs15.maija apvērsums pamudināja Nācionālās apvienības dibinātāju un vadītāju Arvedu Bergu rakstīt dienasgrāmatu, ko tas turpināja līdz pat apcietināšanai Baigā gadā. Paldies Uldim Lasmanim par tās izdošanu, jo dienasgrāmata ir vērtīgs vēstures avots kā par attiecīgā brīža notikumiem, tā senākiem, ko Bergs reizēm apraksta atmiņās. Dienasgrāmatā Ulmaņlaiki atklājas no sākuma līdz galam.

[1934.gada] 26.maijā. .. 17.maijā Jans (Berga dēls — R.E.) Ogrē atveda ziņu, ka Ulmanis mani meklējot un gribot ar mani runāt.

Ko viņš man teiks? Vai piedāvās kādu amatu jaunā valdībā? Tas man būtu diezgan nepatīkami. Uzņemties kādu aktīvu amatu prasītu daudz enerģijas un nervu spēka. Tās vairs nav tik daudz kā 1919.gada decembrī, kad uzņēmos iekšlietu ministra amatu. Bez tam attiecības ar Ulmani un paļāvība uz viņu tagad man arī vairs nevar būt tāda kā toreiz. Viņš šai laikā ir palaidis ļoti daudz, kas stipri jāpārmet, ne tikai pret Nācionālo apvienību, bet arī vispārīgas morāles ziņā. Ja arī personīgi mantā nav iedzīvojies, tad savas partijas labad viņš, bez šaubām, ir darījis ļoti daudz, kas ētiski nav attaisnojams.

To avīzē viņam klaji esmu pārmetis, un viņš tādas lietas neaizmirst. Nekādas uzticības pilna sadarbība tādos apstākļos nav domājama, tāpēc labāk nemaz nemēģināt. ..

Saruna noritēja pilnīgi korektā un laipnā kārtā, lai gan pēc satura mani aizrādījumi brīžiem bija diezgan asi. Tomēr, visu kopā saņemot, saruna uz mani atstāja smagu iespaidu. Ulmanim nav plašāka vēriena un lielākas perspektīves. Visur tie paši oportūnistiskie motīvi, vienas dienas polītika. Jaunā kabineta sastāvs atkal rāda, ka viņš necieš blakus kaut cik ievērojamas un patstāvīgas personas.

[1940.gada] 22.jūnijā. Subjektīvi Ulmanim šis kritiens, bez šaubām, ir ļoti sāpīgs, bet, objektīvi ņemot, viņam arī še ir cūkas laime. Būtu viņš valdījis līdz sava režīma dabīgam un neizbēgamam sabrukumam, viņš ieietu vēsturē, kā to pelnījis; tagad liksies, ka viņš darījis lielus darbus un Latviju būtu ievadījis zelta laikos, ja komūnisti viņu nebūtu padzinuši. ..

Bet nu mūsu iekšējās polītikas jautājums: vai drīkst notikumiem bezdarbīgi ļaut iet savu ceļu un nogaidīt, kas būs? Vai tā nebūtu tā pati nevarība un spēka trūkums pret lieliniecismu, ko pārmeta krievu pilsoņiem un intelliģentiem? ..

Ir taisnība, ka būs ļoti grūti ko uzsākt, jo Ulmanis savā stulbumā ir iznīcinājis visas pilsoņu organizācijas. Tagad zem ielas un komūnistu terrora šai ziņā kaut ko organizēt būs ļoti grūti.

[1940.gada] 22.jūlijā. 19.VII Kirchenšteina valdība izdeva likumu, ka, sākot ar Saeimas sanākšanu, t.i., vakar p. 12, ministru prezidents līdz jaunas satversmes pieņemšanai izpilda arī Valsts prezidenta amatu, citiem vārdiem, ka Ulmanis atcelts no Valsts prezidenta amata. Ar to tad nu formāli viņa polītiskā loma būtu beigusies un, liekas, uz visiem laikiem. Tikai viņš noiet no skatuves daudz labāk nekā pelnījis, un arī šai ziņā viņam cūkas laime. Patiesībā viņa režīmam pašam no sevis vajadzēja iekšēji sabrukt, un tas varbūt būtu noticis jau šogad ārkārtīgi sliktās ražas dēļ. Tagad turpretim iznāk tā, ka Ulmaņa laikā nu kā nekā tomēr gāja, bija grūti kaŗa apstākļi un sarežģījumi, tomēr varēja dzīvot. Bet tad nāca komūnisti un nogāza Ulmani. Ulmani un viņa režīmu neieredzēja, kamēr viņš valdīja, bet tagad, salīdzinot ar lielinieku laikiem, kas uznākuši, no kuŗiem visi baidās, Ulmaņa laiki parādās it kā labākā apgaismojumā un vispāri sāk vēlēties, kaut ik būtu palicis tā, kā bija Ulmaņa laikā. Un viņa nedarbus aizmirst.

Advertisements

4 Atbildes to “Spilgts citāts — Nācionālās apvienības vadītājs par Ulmaņlaikiem”

 1. Atis Rektins Says:

  Paldies, ļoti interesanti! Kāds ir šīs grāmatas nosaukums?

 2. ritvars Says:

  Lasmanis U. Arveds Bergs. Politiskas apceres. Ceturtā grāmata. 1934. – 1941. Neizsūtīta trimdinieka piezīmes. Pēdējais vārds. Rīga: autora izdevums, 2000.

 3. Oto Says:

  Gandrīz kā Kalvīšlaiki 🙂

 4. Guntars Says:

  Ir tāda loģikas zinātne. Lai kaut ko vērtētu, ir jābūt salīdzinājumam. Un saprast- vai analīzes mērķis ir kaut ko iznīcināt vai attīstīt.


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: