140 vārdu: “Maniaks”


Rogaļovs

Staņislavs Rogaļovs apsūdzēto solā. V.Volksones personiskā arķīva foto

Pērn par Ls3 tiku pie Andŗa Grūtupa “Maniaka” un nu brīvdienās izlasīju. Grāmatā kriminālliterātūrā pārstrādāta priekš trīsdesmit gadiem notikusī slepkavas un izvarotāja Staņislava Rogaļova lieta. Pirmā daļā Grūtups apraksta noziegumus, otrā — pašu Rogaļovu un izmeklēšanu, trešā — tiesu. Ietverti arī Grūtupa dzīves un darba fragmenti.

Ieskatam — grāmatas sākums:

“Bija 1980.gada 26.oktobris. Krietni pāri pusnaktij. Jumpravas stacijā pienāca pēdējais vilciens. No vagona izkāpa jauna meitene. Judītei tikko septiņpadsmit gadu. Atzīmējusi pie draudzenes dzimšanas dienu, viņa atgriezās mājās. No stacijas līdz Poriešiem krietns gabals. Kādi kilometri pieci.

Uz perona neviena cilvēka. Pametusi skatu apkārt, meitene raitā solī devās Daugavpils šosejas virzienā. Jau stacijā viņa ievēroja, ka no vilciena izkāpa kāds vīrietis. Taču uz perona viņa vēlīno braucēju vairs nemanīja.

Nakts. Mēnesnīca. Pilnīgi tuksnešains ceļš. Neviena cilvēka. Pat apgaismotus logus neredz. Taču sajūta dīvaina. It kā uz tevi kāds skatītos. Šo sajūtu nevar aprakstīt. To var tikai izjust. Pametusi skatienu atpakaļ, Judīte ievēroja tumšu stāvu. Tas lēnā gaitā sekoja meitenei. Rokā svešajam kabatas baterija. Tās stars ik pa brīdim pazibēja te šur, te tur.”

Papildus savam tematam neizbēgami rādīta attīstītā sociālisma dzīves īstenība. Ir drošībnieki, kas pārāk neatšķiŗas no noziedzniekiem. Ir tādi Rīgas un Jūŗmalas zaņķi, ka vēlreiz pateicos vecākiem par tikumīgu dzīvošanu un manis audzināšanu. Ir Latvijas pārkrievošana — Grūtupa dzimtā Dobelē, iekšlietu iestādēs un visur citur. To aprakstot, Grūtups, kaut piedalījies okupācijas seku legālizēšanā, būdams L(PS)R Augstākās padomes deputāts, un tuvās attiecībās ar Andri Šķēli, nostājas latviešu nācionālisma pozīcijās.

Pieminams, ka Rogaļova lietas pelni vēl silti — Grūtups tiesājas ar kādu upuri par grāmatā publicēto.

Uzrakstīts “Maniaks” cienīgi, un, ja pietiekami lēti, labprāt iegūtu citas Grūtupa grāmatas.

Advertisements

Viena atbilde to “140 vārdu: “Maniaks””

  1. 2013.gada mēnešu pirmie teikumi | Mans zelts ir mana tauta Says:

    […] aprīlis — Pērn par Ls3 tiku pie Andŗa Grūtupa ”Maniaka” un nu brīvdienās izlasīju; […]


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: