Viktora Suvorova “Atbrīvotājs”


Biju kaut kad “Atbrīvotāja” izlasījis angliski, tāpēc pērnruden, kad tas bija izdots latviski, autora un atmiņu dēļ par saturu nešauboties nopirku. Nopirku — bet nelasīju. Jo biju taču reiz jau izlasījis. Tomēr nekur dziļi nenobāzu un šobrīd, kad pilnīgi vai Suvorova lasāmmēnesis gadījies, izlasīju latviski. Bija patīkami atsvaidzināt, kā biju piemirsis.

“Atbrīvotājs” ir grāmata par padomju armiju. Taču, kā priekšvārdā min Michails Hellers:

Armija — nav nepieciešams pierādīt šo aksiomu — ir spogulis, kurā atainojas valsts. Kāda ir valsts, tāda — armija. Vai arī: kāda ir armija, tāda — valsts. “Atbrīvotāja stāsti” tikai otrām kārtām ir grāmata par armijas dzīvi. Vispirmām kārtām tā ir lielisks padomju dzīves, padomju sistēmas apraksts.

Nevar nepiekrist. Bet, ja min sīkāk, grāmatu veido trīs daļas. Pirmā Suvorovs ieved lasītāju padomju armijas pasaulē un apraksta virssardzi, izrādīšanos par godu 1917.gada lielinieku apvērsuma 50.gadadienai, SPRS polītiku Tuvos Austrumos (kas un kā sāka 1967.gada arabu—Izraēlas kaŗu un ierosināja 1973.gada naftas krizi), komūnisma un sociālisma būtību un ikdienu un visu ko citu. Otro veido stāsti par dažādiem armijas dzīves aspektiem. Trešā daļa visvairāk saistās ar grāmatas nosaukumu, jo tās stāsti vēsta par Čechoslovakijas “atbrīvošanu” 1968.gadā, kuŗā autors pats piedalījās.

Visu grāmatu tīkami caurvij humors un izsmiekls. Tāpat kā citus Suvorova darbus, arī šo no krievu valodas tulkojis Jānis Kalve. Un tāpat kā citos darbos, tulkojums varēja būt maķenīt mazāk krievisks.

Advertisements

Viena atbilde to “Viktora Suvorova “Atbrīvotājs””

  1. Edge Says:

    Kāda valsts – tāda armija. Diezin’ vai Ritvara kungs ir lasījisVjetnamas kara veterāna, latviešu izcelsmes rakstnieka Jura Jurjevica grāmatu “Red flags” ? Vajag izlasīt, tad visa tā Rezuna-Suvorova grāmata ar vienu traģisko gadījuma aprakstu (dezertiera sodīšana) – liksies vēl smieklīgāka. J.Jurjevica apraksti smieklus neizraisa – tāpēc diezin vai kāds tādu grāmatu latviešu valodā tulkos un izdos.


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: