“Noenkurotais šķirsts”


Kas ir Džeralds Darels? Vīrs, kas sarakstījis jokpilnas grāmatas par piedzīvojumiem ar dzīvniekiem. Kas ir “Noenkurotais šķirsts”? Jokpilna grāmata par piedzīvojumiem ar dzīvniekiem Darela Džērsijas zvērudārzā. Vismaz tā man bija palicis atmiņā kopš grāmatas lasīšanas 80.gadu vidū. Nu gadījās pārlasīt. Un nā ni! Nav jokpilna un nav piedzīvojumu. Kā ievadā raksta pats Darels:

Šī ir grāmata par zooloģiskajiem dārziem vispār, bet jo sevišķi par vienu — par to, kuru es izveidoju Džersijas salā. .. Esmu centies par tematu, kas man šķiet nopietns, runāt nopietni, tomēr mēģināju nopietnību mīkstināt, pastāstot anekdotiskus notikumus, kuri ilustrē manu domu un vienlaikus atklāj mana darba jautrās puses. .. Pašreizējā situācija pasaulē, vērojot ar biologa acīm, ir tik draudīga un nākotne šķiet tik tumša, ka cilvēkam nepieciešami humora jāņtārpiņi, kas mazliet pagaismotu ceļu.

Tā arī ir: nopietna grāmata, kuŗā Darels klāsta, kādiem būtu jābūt zvērudārziem. Anekdotisku notikumu nematīju, vismaz ne tik anekdotisku, ka liktu man pasmaidīt, kur ne vēl smieties. Darela zvērudārzu ideoloģija šķiet visnotaļ sakarīga, tomēr jāatzīst, ka dižais dabaszinātnieks kritis par upuri sava laika vides aizsardzības pānikām. Proti, draudīgā situācija un tumšā nākotne nav vis domāta par Ļaunuma imperijas agresijas draudiem, bet gan par stāvokli dabas aizsardzībā. Par globālo sasilšanu, protams, ne (“Noenkurotais šķirsts” angliski iznāca angliski 1976.gadā, un tolaik bija pānika par globālo atdzišanu un jaunu ledus laikmetu).

Darels uztraucas par lietām, par kuŗām neuztrauktos vai uztrauktos ievērojami mazāk, ja biologa acis būtu apvienotas ar lielāku izpratni par cilvēka dabu un to, kā darbojas brīvs tirgus. Piemēram, Darels par baltu patiesību pieņem Reičelas Kārsones “Kluso pavasari”, pareģo cilvēcei badu pārskatāmā nākotnē (kaut jau “Noenkurotā šķirsta” rakstīšanas laikā vienīgais bada izraisītājs pasaulē bija palikusi valsts polītika) un min, cik ilgā laikā kuŗa suga varētu izzust — kas divdesmit gados (tātad līdz 1996.), kas piecdesmit (2026. tātad).

Varētu iebilst, ka man tagad viegli pēc kaujas būt gudram, taču tādas lietas varēja būt skaidras jau tolaik — ja būtu, kā jau teicu, lielāka izpratne par cilvēka dabu un to, kā darbojas brīvs tirgus. Tāpat kā arī tagad var būt skaidrs, ka mūsdienu pānikas par globālo sasilšanu, naftas un citu resursu izsīkšanu, pārmērīgu iedzīvotāju skaitu, augošu piesārņojumu utt. ir tikai — kam blēdība, kam muļķība.

Tomēr — ja nonākšu reiz Džērsijā, tad noteikti nobalsošu ar savu naudiņu par Darela zvērudārzu. Bet grāmatu neizmetu laukā tikai tāpēc, ka otrā daļā ir jokpilns gabals par piedzīvojumiem ar dzīvniekiem Maurīcijā.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: