Viktora Suvorova “Čūskēdis”


Izlasīju Viktora Suvorova “Kuzjas māti”, bet tur beigās — Suvorova grāmatu saraksts. Lasu un apmierināts velku divējus ķeksīšus: jā, šī man plauktā stāv; jā, šo esmu internetos lasījis. Te pēkšņi — kas tad tas? Kaut kāds “Čūskēdis”! Par laimi, ar piezīmi:

Romānu “Kontrole” un “Izvēle” pirmā daļa, kas krievu valodā iznākusi vēlāk nekā abi turpinājumi — 2011. gada rudenī izdevniecībā Dobraja kņiga.

Ō, “Kontroli” un “Izvēli” esmu lasījis un atceros ar labpatiku. Tāda piezīme ir vairāk nekā pietiekami, lai censtos sagūglēt “Čūskēža”. Pāris minūšu un lieta darīta — varu sākt lasīšanu. Kādā Maskavas stacijā pazūd no Vladivostokas vilciena izkāpis čekists. Atrast viņu uzdod čekas stacijas perona novērotājam ar iesauku Čūskēdis, kuŗš nupat paaugstināts amatā par bendes palīgu. Un sākas.

Grāmatā Suvorovs apraksta, kā darbojas Staļina imperija 1936.gadā, iekšlietu tautas komisāra Enoka Jehudas valdīšanas beiguposmā. Daiļliterātūras forma izraudzīta, lai varētu brīvi vienotā veselumā sakausēt zināmus faktus, noģiežamo, bet nepierādāmo un nezināmo, bet notikumu loģikas pieprasīto. Un to, kā kopā nonāk “Kontroles” un “Izvēles” varoņi. Vienīgi kulminācija beigās man šķita maķenīt pārspīlēta.

“Čūskēdis” sarakstīts īsās nodaļās, kas palīdz veidot trauksmainu noskaņu un tā vien mudina rīt nākamo lappusi. Daudzie dialogi šaujas kā automātu kārtas. Izlasīju trīs vakaros, patika.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: