Aināra Zelča “Leģionāri”


Kādu rītu pērnruden, atvēris dienišķo “Latvijas Avīzi”, ieraudzīju, ka tā sāk iespiest Aināra Zelča romānu “Leģionāri”. Autors bija atstājis labu iespaidu ar “1940”, temats interesants, tāpēc pievērsos ciešāk. Tūlīt sapratu, ka vērts lasīt, taču jānogaida, līdz “Leģionāri” būs izdoti atsevišķā grāmatā — tad lasīt varēs racionālāk. Kad bija izdoti atsevišķā grāmatā, pagaidīju vēl līdz Ķīpsalas grāmatu izstādei, kad arī nopirkt varēs racionālāk. Patīkams pārsteigums — “Lata romāns” tiešām tik arī maksāja. Braucot mājās, Vanšu tiltā un centrā bija sastrēgumi, sāku lasīt. Mājās turpināju lasīt pa starpu bērnkopībai. Diennakts laikā izlasīju. Nu varu dalīties iespaidos.

Darbība notiek kaŗa beigās Kursā un seko piecu kaŗabiedru gaitām. Nekādu pāŗu, kas dabonas, nekādas romantikas un postmodernisma; drūma un izmisīga cīņa pret krievu jūga atgriešanos. Lasot apjēdzu, kam “Leģionāri” līdzinās. Tie ir Arveda Vīrlaida “Mežos vēl brīvība elpo” iesākums. Jau pirmās lapās mīkstais ŗ sveic lasītāju kā labas valodas solījums un raudze (jo rakstītāji, kas lieto ŗ, caurmērā raksta labākā valodā nekā tie, kas nelieto) — un neliek vilties. Tēli un sižets gan maķenīt schēmatiski, tomēr pēc kāda laika jūti, ka grāmata iedarbojas — gribas lasīt vēl, lai uzzinātu, kas būs tālāk. Mazliet traucēja romāna līdzība kinoscēnārijam, arī lēciens no mūsdienām uz kaŗa laiku un atombumbas ievīšana nav pilnīgi eleganti.

Vai bija vērts tērēties un vai bija vērts laika tērēt? Noteikti. Sieva ar jau izlasījusi. Un iesaku ikvienam — droši pērciet par latu. Un par diviem ar. Īstais brīdis, lai līdz 16.martam pagūtu saprast (vai atgādinātu sev), ka mūsu brīvības cīnītāji godināmi kā nākas.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: