Valodas Latvijā: izvietojums


Tagad vai varētu atkārtot visu, ko darīju ar tautības datiem, tikai ar valodu (pēc nepublicētiem Centrālās statistikas pārvaldes apkopotiem 2011.g. tautskaites datiem par tautību un valodu pilsētās un pagastos). Ja tā, jāsāk ar izvietojumu. Lūk, valodu karte — un vēlreiz tautu karte, lai var salīdzināt.

Valodu karte 2011 pagasti

Tautību karte 2011 pagasti

Latviskākās vietas kļuvušas latviskākas, nelatviskākās — nelatviskākas. Tas ir vēl viens apliecinājums, ka etniski jaukts iedzīvotāju sastāvs ir tikai starpposms ceļā uz etniski viendabīgu sabiedrību. Latvijas apstākļos — uz atgriešanos latviskā Latvijā vai uz mazu Baltkrieviju. Un stūre ir mūsu rokās. Pagaidām Zemgales brūce un atsevišķie dūrieni citur aizvelkas paši, grūtības ir Rīgā un smags stāvoklis valsts dienvidaustrumos, kur sarkanie plankumi sāk atgādināt “Saskaņas centra” izplatību.

Baltkrievi un poļi (un citas sīkākas tautas) pilnībā pārkrievoti, leiši daļēji latviskojušies, taču arī saglabājuši savu valodu tādā līmenī kā neviena cita sīkāka tauta. Tāpēc atļāvos valodu kartē parādīt, kur leitiski runā >10%: Kalētu pagastā 12,0% un Gramzdas pagastā 10,5%.

Turpinājums sekos: latvieši un latviešu valoda.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: