Tautības Latvijā: baltkrievi


Baltkrievi ir lielākā no mazākām (neskaitot krievus) sveštautiešu grupām Latvijā: oficiāli gandrīz 70 tūkstošu jeb 1/30 iedzīvotāju. Visai skaista ir to izvietojuma karte (pēc nepublicētiem Centrālās statistikas pārvaldes apkopotiem 2011.g. tautskaites datiem):

Tautību karte 2011 baltkrievi

Redzama baltkrievu koncentrēšanās Baltkrievijas pierobežā. Zīmīgi, ka daudz baltkrievu dzīvo uz ziemeļiem līdz Zilupes pilsētai. Tā ir vēsturiskās apdzīvotības palieka. Senāk baltkrievu un krievu robeža bija vairāk uz ziemeļiem un austrumiem nekā tagadējā Baltkrievijas robeža. Otrpus Zilupes upei Sebežas apriņķis ietilpa Vicjebskas guberņā un baltkrievu un krievu attiecība tajā bija 50:50. Arī Ludzas apriņķī baltkrievu bija trīsreiz vairāk nekā krievu, kas rāda, ka tas vēsturiski robežojies ar baltkrievu zemēm. SPRS Sebežas apriņķi tomēr iekļāva Krievijā un izdeldēja tajā visu baltkrievisko. Savukārt Latvijas pusē baltkrievi kaut vārda pēc saglabājušies.

Karte rāda, ka tālāk par pussimt kilometriem no Baltkrievijas robežas baltkrieviem vairs nebūtu jābūt pamanāmā skaitā. Ja ne Latvijas kolonizācija. Kuŗas viena sastāvdaļa bija baltkrievu laukstrādnieku savešana Zemgalē.

Lūk, territoriālo vienību (pilsētu, pagastu) desmits ar augstāko baltkrievu īpatsvaru:

 1. Piedrujas pagasts — 53,5%;
 2. Indras pagasts — 53,4%;
 3. Robežnieku pagasts — 39,8%;
 4. Kalniešu pagasts — 34,4%;
 5. Pasienes pagasts — 22,7%;
 6. Zaļesjes pagasts — 20,8%;
 7. Kaplavas pagasts — 19,1%;
 8. Krāslava — 17,0%;
 9. Krāslavas pagasts — 16,6%;
 10. Bērziņu pagasts — 13,0%.

Apskats nebūs godīgs, ja neminēšu, ka baltkrievi Latvijā, kaut oficiāli 3.lielākā tauta, tomēr lielā mērā ir šķitums. Izcelsme, bet ne esība. Jo baltkrievu pēc valodas ir tikai ~700 jeb 0,03% iedzīvotāju. 88,7% baltkrievu pēc tautības mājās runā krieviski. Bet kārtīgs Latvijas baltkrievs ir baltkrieviski runājošs katolis. Cik tādu palicis?…

Advertisements

Viena atbilde to “Tautības Latvijā: baltkrievi”

 1. Ivars Says:

  Ne gluži visi baltkrievi runā tikai krieviski. Ir arī tādi, kas runā latviski, kuru identitāte ir 50:50 baltkrievs/latvietis. Piemēram, es. Baltkrievu valodu saprotu par 90%, bet nerunāju. Protams, tādu nav daudz.


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: