Eiro pretinieki ir neizglītoti muļķi


Pēdējā gada nedēļā “Latvijas Avīze” vienā no divām iznākšanas dienām paguva ielikt tādu Ērika Oša karikātūru:

Eiro pretinieki ir neizglītoti muļķi

Paraksts bija tāds:

FAKTS. Pētījumu aģentūra “TNS Latvia” Latvijas Bankas uzdevumā veikusi pētījumu par iedzīvotāju attieksmi pret aktuāliem ekonomikas un finanšu jautājumiem. Aptaujā noskaidrots, ka 10% iedzīvotāju uzskata, ka eiro jāievieš pēc iespējas ātrāk, un vēl 25% iedzīvotāju atbalsta eiro ieviešanu, bet ne tuvākajos gados. Kategoriski pret eiro ieviešanu ir 37% Latvijas iedzīvotāju, un biežāk tie esot cilvēki ar pamata vai nepabeigtu vidējo izglītību. Pētījums atklāj, ka, palielinoties izglītības līmenim, pieaug atbalsts eiro ieviešanai.

Latvijas Bankas uzdevums, protams, ir dzīt euro propagandu, iegalvojot pilsoņiem, ka tu esi muļķis, ja gribi savējai valstij savēju valūtu, tāpēc labāk sēdi un paklusē ar savām domām aizkrāsnē un ļauj augsti mācītiem lielskungiem un kundzenēm izlemt tavu likteni.

Bet lieta rada arī vispārīgāku jautājumu: vai izglītotāks cilvēks ir arī pareizāks, labāks, tikumiskāks?

Kādreiz domāju, ka ir. Zināt, 1.ģimnāzija, Jauno ģeografu skola, uzvaras mācību olimpiādēs, Skolēnu zinātniskā biedrība, Baltijas konferences utt.

Tagad saprotu, ka zināšanas ir rīks un tāpat kā ieroči labam palīdz labus darbus darīt, bet ļaunam — ļaunus. Arī vēsture diemžēl rāda, ka visnežēlīgākie kaŗi un visnežēlīgākie — sociālistiskie — režīmi bijuši tieši visizglītotākā — 20.gadsimtā. Un visnežēlīgākiem cilvēknīdējiem allaž piebalsojis intellektuāļu līdzskrējēju koris brīvā pasaulē. Tagad saprotu, ka cilvēks var nebūt augstās skolās gājis, bet, ja izaudzinājis krietnus bērnus, nopelni tautas un cilvēces priekšā nav mazāki nekā izglītotākam tautietim.

Bet kāpēc augsti mācīti prāti tik bieži gvelzuši aplamības vai bijuši ļaunuma pusē? Sabiedrības pētnieks Tomass Sauels darbā “Intellektuāļi un sabiedrība” min vairākus cēloņus:

 • viņi strādā ar idejām, un laba ideja ir tāda, kas labi izklausās, nevis labi darbojas;
 • par savām kļūdām viņiem nav jāatbild īstā dzīvē — kā atbild, piemēram, kaŗavīri vai inženieŗi;
 • viņi var būt zinīgi savā šaurā jomā, tak iedomājas tāpēc esam zinīgi par visu un iesvaidīti noteikt, kā citiem dzīvot;
 • viņiem vārda meistarība stājas pierādījumu, loģikas un analizes vietā.

Visai atšķirīgi no zinātnes, kam pamatā ir eksperiments un tā atkārtojamība, bet kārtīgi zinātnieki ir pazemīgi. Sauela atziņa nule pagājušā gadumijā ir pilna atskurbinoša reālisma:

Jo vairāk pētu intellektuāļu vēsturi, jo vairāk tie izskatās pēc kaitnieku brigādes, kas drusku pa druskai izārda civīlizāciju — aizvietojot to, kas darbojas, ar to, kas izklausās labi.

Ja nu vienīgi “izklausās labi” ir reklāmas triks, lai iebaŗotu sabiedrībai to, kas ir viņu šķiras interesēs.

Lai saprastu, ka Latvija ar euro būs tikpat brīva un neatkarīga, cik Latvija ar rubli, nevajag būt Latvijas Bankas prezidentam — pietiek ar veselo saprātu.

Advertisements

3 Atbildes to “Eiro pretinieki ir neizglītoti muļķi”

 1. V. Gricaičuks-Puriņš (@TautasLaiks) Says:

  Pasaku vecītim taisnība. Galu galā gan UK, gan SE tautām ir viņu karaļvalstis, bet mums būs euro :/

 2. Kristaps Says:

  Kā tieši Euro ieviešana kaut kādā mērā pazeminās neatkarības līmeni salīdzinot ar to, kāds tas ir tagad? Negribētos būt tik neatkarīgiem, ka no mums nebūtu atkarīgs pilnīgi nekas.

 3. 2013.gada mēnešu pirmie teikumi | Mans zelts ir mana tauta Says:

  […] janvāris — Pēdējā gada nedēļā “Latvijas Avīze” vienā no divām iznākšanas dienām paguva ielikt t…; […]


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: