Maikla Kraitona “Baiļu stāvoklis”


Maikla Kraitona Krievu laikā “Fantastikas pasaules” sērijā izdeva tādu “Andromedas celmu”, kur bija par mikrobu ievazāšanu no kosma. 90.gadu pirmā pusē bija piedzīvojumu grāvējfilma “Juras laikmeta parks” par dinozauru atdzīvināšanu. Šai gadsimtā grāmatnīcās pamanīju cienīgus gabalus “Laika robeža” par ceļošanu laikā uz viduslaikiem un “Spiets” par vaļā pasprukušām nanotechnoloģijām. Biju pārsteigts, ka to autors Maikls Kraitons ir tas pats, kas sarakstījis “Juras laikmeta parku” un “Andromedas celmu”. Tāpēc 2008.g., apmeklējot Maltu (to, kas Vidusjūŗā), jau apzināti palasīties meklēju kādu Kraitona grāmatu un nopirku “Nākamo” (“Next”) — par ģenu inženieriju. Bija laba. Pamanīju un nožēloju Kraitona nāvi 2008.g. nogalē.

Iepazinos, ko viņš vispār sarakstījis, un nolēmu, ka labprāt izlasītu “Baiļu stāvokli” man tuvās ģeografijas ievirzes dēļ (tur ir par globālo sasilšanu). Ilgu laiku nodoms mita kādā apziņas aizkaktā, līdz beidzot nesen sadūšojos un zaudēju nevainību grāmatu pasūtināšanā no ārzemēm. Izmantoju Grāmatu depozitāriju, un esmu visnotaļ apmierināts: samaksāju ar norēķinu karti, atsūtīja visai drīz, atlika vien aiziet uz pastu pēc grāmatas, nekā jāpiemaksā nebija.

Grāmata ir gana aizraujoša un lasāmā valodā, ka izrāvu tos astoņus simtus lappušu ātrāk nekā nedēļas laikā. Pārdomājot un salīdzinot ar pārējām, ko esmu lasījis, jāsecina, ka Maikls Kraitons ir mūsdienu Žils Verns: aizraujoši piedzīvojumi, kas saistīti ar dabu un dabaszinātnēm un papildināti ar lasītāja izglītošanu šais jomās. Kraitons tik prasmīgi sapludina izdomu ar patiesību, ka lasot ik pa brīdim jāatgādina sev, ka lasi daiļliterātūru, pasaku pieaugušiem. To apzinās arī autors un priekšvārdā atgādina, ka šī ir daiļliterātūra, patiesas ir zemteksta piezīmju vēres uz īstiem pētījumiem. Nobeigumā Kraitons dalās savās domās par globālo sasilšanu, kāpēc polītizēta zinātne ir bīstama un min bibliografiju, kas izmantota grāmatas tapšanā un  ieteicama, lai patstāvīgi izglītotos “Baiļu stāvokļa” tematikā.

Pirkt bija vērts un silti iesaku ikvienam. Ja ir vēlēšanās, var mēģināt ar mani sarunāt, lai aizdodu izlasīt. Vienīgā vilšanās: tikai tagad pamanīju latvju internetos piedāvājam “Baiļu stāvokli” par Ls3,00 — vairāk nekā divreiz lētāk par manu pirkšanas cenu. Nekas, būs mācība turpmāk, pirms ko sūtīt no ārzemēm, uzmest aci vietējiem grāmattirgoņiem.

P.S. Ja kādam ir Kraitona “Kongo” latviešu valodā (izdevusi “Juventa” 1997.g., uz vāka pērtiķa seja melnā fonā), labprāt iegādātos vai vismaz izlasītu — nekautrējieties piedāvāt.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: