140 vārdu: valsts loma un dzimstība


Kāda saistība valsts lomai saimniecībā un dzīvē ar dzimstību? Teorētiski lielākai valsts lomai jāsaistās ar zemāku dzimstību. Ja valsts uzņemas pilsoņu aprūpi no šūpuļa līdz kapam, kāda jēga bērniem? Tikai apgrūtinājums; negadījums, ko atrisina aborts. Bet vai tā ir praksē?

Skatoties laikā, šobrīd dzimstība Latvijā tiešām zemāka nekā priekš simt gadiem, kad valsts loma bija mazāka. Skatoties telpā, dzimstība Nigērā augstāka nekā Grieķijā. Var iebilst, ka te runa par dzīves līmeni: mūsdienās attīstītās valstīs nevajag septiņus bērnus, lai trīs izdzīvotu līdz sava auglīgā vecuma beigām. Tāpēc vērts salīdzināt attīstītās valstis. Vienveidībai un ātrumam paņēmu CIP gadagrāmatu,  nerakājoties katras valsts statistikas iestādes vietnē. Par attīstītas valsts rādītāju pieņēmu dalību Saimniecības sadarbības un attīstības organizācijā. Lūk, iznākums. Līmeniskā ass — valsts ieņēmumi %/IKP (korektāk būtu izdevumi, bet šo CIP uzreiz piedāvāja), stateniskā ass — bērnu skaits sievietei.

Dzimstība un valsts daļa

Jā, tā ir: vairāk valsts — mazāk bērnu.

Advertisements

Viena atbilde to “140 vārdu: valsts loma un dzimstība”

  1. Jānis Says:

    Domāju, ka īstā saite ir nevis ar valsts % no IKP, bet gan ar valsts sociālās nodrošināšanas sistēmas esamību un “dāsnumu”, kas, protams, ir zināmā sakarā ar kopējo naudas daudzumu budžetā.
    Bet kopumā, protams, tendence ir saprotama. Katra ģimene priekš sevis rīkojas racionāli un neiespringst uz bērnu radīšanu un audzināšanu, ja tai ir pamatotas cerības uz nodrošinājumu vecumdienās. Tas, ka ar vienu vai diviem bērniem (vai vispār bez bērniem) šim nodrošinājumam nepietiks, tas katru individuāli neuztrauc, jo pastāv cerība, ka bērni būs citiem un gan jau man pietiks. Tas drusku atgādina ebreju anekdoti par degvīna nešanu un liešanu kopējā traukā, bet, kā zināms, katrā jokā ir daļa racionāla grauda 🙂


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: