140 vārdu: eksports nav labs un imports nav ļauns


Iecienīti polītiķu buŗamvārdi ir par eksporta svētību, importa lāstu un pozitīvas tirdzniecības bilances svarīgumu. Ja tā tiešām būtu laimes atslēdziņa, visām divsimt pasaules valstīm vajadzētu tik eksportēt un neimportēt. Iebildīsit, tas nav iespējams — vienas valsts eksports ir citas valsts imports. Tieši tā, un tas pierāda, ka eksports un pozitīva bilance nemaz nevar būt kaut kas pats par sevi vēlams un pārticības durvju atslēdziņa.

Drīzāk otrādi: eksporta un pozitīvas bilances cildināšana un importa nievāšana rāda tirdzniecības būtības neizprašanu.  Normālā saimniecībā, brīvā tirgū tirdzniecība ir brīvprātīga, un puses tajā piedalās, ja uzskata iegūstamo par vērtīgāku nekā tas, no kā šķiŗas. Eksportētājam nauda šķiet vērtīgāka par savu piedāvājumu, savukārt importētājam kārotie labumi svarīgāki par viņa naudu. Labumā iet gan imports, gan eksports, bet starpība nav svarīga, jo ir tikai mēchaniski apvienota daļa no naudas un labumu plūsmas, kas vienmēr ir dabiskā dinamiskā līdzsvarā.

Advertisements

2 Atbildes to “140 vārdu: eksports nav labs un imports nav ļauns”

  1. Anonīms Says:

    Tā gluži nav, jo nauda ir starposms, lai nebūtu jāveic viss barterī. Pat ja nebūtu nauda, tad ražošanas kāpinājums varētu notikt tikai uz eksporta vai iekšējā patēriņa. Pieņemsim, ka notiek tikai barteris, mēs kokus, bet cits pretī savas preces, nav iespējama tāda situācija, ka par tiem pašiem kokiem un kvalitāti saņemam vairāk vērtīgas preces importa veidā. Ja preces novērtējam naudā, tad tas nozīmē, ka, lai mēs varētu importēt ir jāpērk valūta – eiro un loģiski, ka ja tā vairāk jāpērk, jo vairāk naudas aizplūst rezultātā vietējās valūtas vērtība krītas.

  2. Anonīms Says:

    Ilgstoša negatīva tirdzniecības bilance nav laba – http://en.wikipedia.org/wiki/Balance_of_trade


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: