140 vārdu: AAV prezidenta vēlēšanas


Rītdien svarīgākās šīgada vēlēšanas pasaulē — Apvienoto Amerikas Valstu prezidenta. Vēlēšanas ir netiešas: katrai pavalstij ir tik vēlētāju vietu, cik tai parlamenta deputātu. Kuŗš kādā pavalstī uzvar, saņem visas tai piešķirtās vietas. Kopumā uzvar, kam vairākums vēlētāju kolēģijā: vismaz 270/538.

Galvenie kandidāti ir pašreizējais prezidents Baraks Huseins Obama (Dēmokratu partija; kreisāks) un republikāņu pārstāvis Vilards Mits Romnijs (labējāks). Ilgu laiku aptaujās vadībā bija Obama, bet pēc spīdošas uzstāšanās kandidātu debatēs oktobŗa sākumā priekšā izvirzījās Romnijs. Viņa pārsvaru mēneša beigās aizpūta viesuļvētra “Sendija”, un šobrīd aptaujas sola pusprocentu Obamas labā. Tik sīva konkurence šai gadsimtā ir pirmoreiz, vēlēšanu birža ar 2:1 prognozē Obamas uzvaru.

Mana prognoze. Obama uzvarēs ar 49,5% pret 49,0% un saņems 281 vēlētāju kolēģijas balsi. Izšķirīgās tāpat kā 2004.g. būs Ohaio pavalsts 18 balsis. Pārstāvju palātā republikāņi maķenīt zaudēs, salīdzinot ar 2010.g., bet saglabās vairākumu. Senātā vairākumu saglabās dēmokrati.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: