140 vārdu: Basku Zemē vēlēšanas


Basku Zemes karogsSvētdien Spānijas Basku Zemes reģionā parlamenta vēlēšanas. Iepriekšējās  — 2009.g. — spāņu sociālisti un tautinieki pirmo reizi uzvarēja basku nācionālistus. Taču valsts līmenī sociālisti un tautinieki ir pretinieki, un tas kopā ar saimniecības krizes kašķiem saplosījis Madrides partiju valdīšanu un licis rīkot ārkārtas vēlēšanas.

Galvenā vēlēšanu iezīme ir kreiso nācionālistu apvienošanās un nostiprināšanās: šiem aptaujās tagad tikpat, cik abām spāņu partijām kopā. Līdeŗos gan arvien ir labējie nācionālisti, un izskatās, ka tie kopā ar kreisiem tautiešiem veidos nākamo valdību. Mana prognoze: labējie nācionālisti EAJ-PNV — 34%;  kreisie nācionālisti EHB — 27%; spāņu sociālisti PSE-EE — 17%, labēji centriskā spāņu Tautas partija — 11%. Spāņu sociālliberāļi UPyD un spāņu komūnisti IU balansē uz 3% barjeras.

Galvenā strīdus lieta ir basku pašnoteikšanās. Spāņi ir lielāki imperiālisti par angļiem, un tādu neatkarības nobalsošanu kā Ziemeļīrijā vai Skotijā neļauj rīkot, taču, protams, tautas pašnoteikšanos mūžīgi turēt aiz spundes nav iespējams.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: