Āgenskalna mežs


Viena no vietām, kas man dzimtā pilsētā patīk, ir Āgenskalna mežs. Kas tas tāds, jūs teiksit — ir Biķernieku mežs, Kleistu un citi, bet — Āgenskalna? Āgenskalns ir zināms un jauks, ir Āgenskalna priedes, kas uzceltas meža vietā, bet meža tur nav jau pusgadsimtu. Pat gūglējot “Āgenskalna mežs”, nekā nevar atrast. Tas ir, nevarēja līdz šim brīdim.

Lieta tāda, ka Āgenskalnā (un ziemeļos no tā, Zasulaukā) bija mežs. Paldies Nācionālai bibliotēkai, varam apskatīt, cik liels tas bija 19.gs. beigās — no Ernestīnes ielas līdz Kuldīgas ielai un no Slokas ielas līdz Margrietas ielai. Kalnciema iela tolaik bija meža ceļš:

 

Rīga auga, un mežu pamazām aizbūvēja. Līdz cara laika beigām daļā bijušā meža jau slējās mājas, daļā koki bija izcirsti, taču vēl nekas nebija uzcelts, bet daļā joprojām zaļoja sils:

Latvijas laika beigās bija palikuši brīvi vairs tikai divi kvartāli:

 Rīga 1939

Kā redzams, mežu vēsturiski sauca par Āgenskalna priedēm. Kad tā vietā uzcēla kolonistu midzeni, Āgenskalna priežu vārdu piešķīra dzīvojamam rajonam. Tāpēc tagad, ja es būtu teicis, ka man patīk Āgenskalna priedes, ikviens saprastu, ka runa par dzīvojamo rajonu, un žēli šūpotu galvu, kā var patikt kas tāds. Tāpēc es runāju par Āgenskalna mežu, lai būtu skaidrs, ka runa tiešām par mežu. Bet, ja meža vairs nav, kā tas var patikt? Jautājums vietā, un tāpēc precīzēju — tas, kas man patīk, ir apbūves gredzens starp vēsturisko Āgenskalna meža robežu ārpusē un krievu laika mikrorajonu iekšpusē (paldies “Jāņa sētai” par karti):

 Āgenskalna mežs

Plašākai sabiedrībai laikam pazīstamākā ir Kalnciema ielas apbūve — paldies brāļiem Kārlim un Mārtiņam Dambergiem un citiem labiem ļaudīm par atjaunošanu. Taču skaistas ir arī Āgenskalna ielas savrupmājas, joprojām saglabājušās priedes kvartālos gar Kapseļu ielu, Lapu ielas skvērs un viss kas cits — gan jau katram savs. Un Āgenskalna mežs mums visiem.

Advertisements
Publicēts Uncategorized. Birkas: . Leave a Comment »

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: