Vēlēšanu viltošana un iecirkņu sadalījums pēc vēlētāju aktīvitātes


Saistībā ar Krievijas vēlēšanām un to viltošanu pērnā decembrī un šogad martā tika pievērsta uzmanība vēlēšanu iecirkņu sadalījumam pēc vēlētāju aktīvitātes. Proti, godīgās vēlēšanās tas parasti ir zvanveida normālsadalījums. Ja vēlēšanas vilto, sametot urnā papildus vēlēšanu zīmes par vēlamo partiju vai kandidātu, sadalījums kļūst asimetrisks ar mākslīgi palielinātām vērtībām augstas aktīvitātes pusē. Ja vēlēšanu iznākumi pavisam izzīsti no pirksta, parādās zāģis —  daudz iecirkņu ar apaļu vai pusapaļu aktīvitāti (70%, 75%, 80%, 85%, 90%).

Intereses pēc nolēmu apskatīties, kā ir Latvijā. Un Latvijā ir pavisam citādi. Proti, Saeimas vēlēšanās un tautas nobalsošanā līdz šim esam pamatoti apskausti, ka varam balsot jebkuŗā iecirknī. Tas ir lieliski, taču vēlētāju aktīvitāti pa iecirkņiem noteikt nav iespējams. Varētu pa novadiem, lielajām pilsētām un ārzemēm, tak 120 datu punktu ir maķenīt par maz. Pašvaldību vēlēšanās vēlētājs ir piesiets iecirknim, tā ka aktīvitāti var noteikt, taču Rīgas domes vēlēšanas no Baltinavas domes vēlēšanām tomēr atšķiŗas pēc svarīguma, līdz ar to arī pēc dzinuļa vēlētājiem iet un balsot. Iznākumā atliek vien Eiroparlamenta vēlēšanas, kur ir gan piesiešana iecirkniem un attiecīgi pietiekami daudz datu punktu, gan vēlēšanu vienveidība. Tik vēlēšanu jēgas, salīdzinot ar Saeimu un pašvaldībām, grūtāk saskatīt. Bet jāiztiek ar to, kas ir. Ņemot datus no elektroniskās 2009.g. vēlēšanu grāmatas, iecirkņu sadalījums pēc vēlētāju aktīvitātes ir tāds:

 Diezgan jauks normālsadalījums ar sīkām spuriņām. Maķenīt atšķiŗas no Krievijas, ko?

Iecirkņu skaits pēc vēlētāju aktīvitātes Krievijas Valsts domes vēlēšanās

Iecirkņu skaits pēc vēlētāju aktīvitātes Krievijas 2007.g. Valsts domes vēlēšanās

Advertisements

3 Atbildes to “Vēlēšanu viltošana un iecirkņu sadalījums pēc vēlētāju aktīvitātes”

 1. Oskars Says:

  Vai, ņemot vērā šo statistiku un to, ka diezgan droši varam pieņemt, kam par labu notika viltošana, varam aprēķināt reālos balsošanas rezultātus Krievijā?

  • ritvars Says:

   Ir darīts, piemēram, te.

   • ritvars Says:

    Pēc galīgiem vēlēšanu skaitļiem un izmantojot arī citas vēlēšanu viltošanas noteikšanas un izmērīšanas metodes, iznākums ir tāds, ka Putina partija pērn decembrī uzviltota no ~40% līdz 50% un vairākumam Valsts domē.


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: