Cariskā Krievija — atklāta tipa tautu cietums


Cariskā Krievija bieži un pamatoti dēvēta par tautu cietumu. Bet cik smaga režīma cietums tā bija? Labu ieskatu sniedz Krievijas Imperijas vienīgās, 1897.g. tautskaites dati. Tautības toreiz tautskaites programmā nebija, toties bija dzimtā valoda. Liekams vērā, ka valodas dati, salīdzinot ar tautību, rāda stāvokli vairāk pārtautošanas virzienā — jo pārtautošanas gaitā ir posms, kad cilvēki jau norāda jauno valodu, bet vēl veco tautību.

Jāpateicas krievu sorosītiem, kas sadzinuši 1897.g. datus internetos, turklāt visai smalki — valodas dati pieejami pa apriņķiem, piedevām vēl sīkāk dalīti līdz atsevišķām pilsētām un apriņķa lauku iedzīvotājiem. Tieši laucinieku sastāvs ir svarīgs, lai noteiktu, kuŗai tautai kāda territorija pieder, jo pilsētās pamattautas īpatsvars vienmēr būs mazāks augstākas sveštautiešu ieceļošanas un apmešanās dēļ.

Var skatīties visu ko un salīdzināt ar pēdējo, 1989.g. SPRS tautskaiti — kuŗā valodā runāja Kubaņā un Donas lejtecē, tagadējā Belgorodas apgabalā un Voroņežas apgabala dienvidos, cik liela bija baltkrievu valodas izplatība (turklāt pat valodas, ne tautības!), cik cilvēku runāja mazo ziemeļtautu valodās un kāds bija to īpatsvars savā zemē utt. Kaut vai Latvija — pēc 102 gadiem Krievijas Imperijas sastāvā latviešu īpatsvars bija 68%, savukārt pēc 44 gadiem SPRS krievu okupācijas — 52%. Bet viena lieta mani gan pārsteidza — Pēterpils apriņķis.

Pēterpils guberņa. Pēterpils apriņķis ir tas ap Pēterpili un uz ziemeļiem no tās.

Pēterpils guberņa. Pēterpils apriņķis ir tas ap Pēterpili un uz ziemeļiem no tās.

Proti, divsimt gados pēc galvaspilsētas dibināšanas tā izaugusi par miljonpilsētu, taču pat vistuvākās piepilsētās no 52 965 iedzīvotājiem 31 484 (59,44%) ir krievi, bet 17 760 (33,53%) — joprojām somi! Un neviens cars nav iedomājies vēsturisko pamattautu izsūtīt patālāk no tik stratēģiski svarīgas vietas.

Jā, pārkrievošanas ziņā cariskā Krievija bija vien atklāta tipa tautu cietums, bet SPRS  — tautu masu kapi.

Advertisements

2 Atbildes to “Cariskā Krievija — atklāta tipa tautu cietums”

  1. Oto Says:

    Kas slēpjas zem SPRS? Kāpēc ne PSRS?

    • ritvars Says:

      Sociālistiskā Padomju Republiku Savienība. Ar lietvārdu ģenitīvā izteikts apzīmētājs vienmēr ir apzīmējamā vārda priekšā. Ja apzīmējamā vārda priekšā ir ar dažādām vārdšķirām izteikti apzīmētāji, tie izkārtojami noteiktā secībā: vietniekvārds – skaitļa vārds – īpašības vārds vai lokāmais divdabis – lietvārds ģenitīvā + apzīmējamais vārds.


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: