Krievu valoda ģimenē ir kauna lieta


Pērn uz tautskaites jautājumu: “Kādu valodu Jūs pārsvarā lietojat mājās?” tika iegūtas tādas atbildes:

pavisam 2070371, no tiem
latviešu 1164894;
krievu 698757;
leišu 2164;
poļu 1774;
ukraiņu 1664;
baltkrievu 637;
citu (visvairāk čigānu) 6922;
neteikšu 193559.

Pievērsīsimies pēdējai atbildei. Gandrīz 1/10 (9,35%) iedzīvotāju nevēlējās atklāt, kādā valodā runā mājās. Kāpēc? Vienmēr būs daži, kas atteiksies atbildēt, jo tādu jautājumu uzskata par nepieļaujamu jaukšanos privātā dzīvē. Vienmēr būs arī tādas jauktas ģimenes, kur grūti noteikt, kuŗā valodā runā biežāk. Bet te runa par desmitiem tūkstošiem. Ja cilvēks ir lepns vai vismaz neitrāls par kādu savas dzīves aspektu, viņš no tā nevairās un to neslēpj. Slēpj viņš tad, ja uzskata savu rīcību par kauna lietu. Tiesa, 2000.g. tautskaitē nezināmā valodā runājošu bija daudzkārt mazāk, kas raisa pārdomas par pērnās tautskaites datu un tautas skaitītāju darba kvalitāti. Piemēram, 23,7% nezināmā valodā runājošo Ciblas novadā pilnīgi noteikti prasa Centrālās statistikas pārvaldes paskaidrojuma. Un tomēr kaut kādā valodā mājās katrs runā — arī tie, kas to kaunējušies atklāt. Bet kuŗā?

Iepriekšējos ierakstos tiku pieņēmis, ka valodu nenorādījušo sadalījums ir tāds pats kā zināmo. Bet vai tā ir? Teorētiskās robežas ir visai plašas. Pieņemot, ka neviens nezināmais nerunā latviski, latviešu valodas izplatība būtu 56,3%. Ja viņi visi runā latviski, latviešu valodas izplatība ir 65,6%. Pieņemot, ka valodu nenorādījušo sadalījums ir tāds pats kā zināmo — 62,1%, kas izskatās pēc labāka tuvinājuma nekā teorētiskās robežas. Ja apskatās valodu nenorādījušo īpatsvaru pašvaldībās, uzmanību saista atšķirība pēc vides latviskuma. Lūk, trīs latviskākās un trīs nelatviskākās pašvaldības:

  Latviešu valoda Nezināma valoda
Lubānas nov. 95.19% 4.26%
Smiltenes nov. 93.93% 4.29%
Jaunpiebalgas nov. 93.22% 4.56%
Daugavpils nov. 23.41% 10.38%
Daugavpils 8.65% 11.23%
Zilupes nov. 6.56% 15.03%

Atšķirība ir jūtama, un var aplēst, ka valodas nenorādīšanas korrelācija ar latviešu valodas lietošanu ir visai negātīva (-0,516), bet ar krievu valodu — visai pozitīva: 0,410. Grafikā tas izskatās tā:

Nezināma valoda

Tendence apstiprinās: jo kāda vieta latviskāka, jo mazāk tautību nenorādījušo; jo kāda vieta krieviskāka — jo vairāk. Izmantojot vienkāršu līneāru regresiju un ekstrapolēšanu, var tuvināti noteikt, kāda daļa latviešu un kāda — krievu kaunējušies mājas valodu atklāt. Zinu, zinu, metode nav pilnīga, tāpēc labprāt uzklausīšu, ja kāds šīs daļas noteiks pamatotāk un precīzāk, bet pagaidām iztikšu šādi. Regresijas taisnes ir šādas:

N=-0,0678L+0,1286 un N=0,0575K+0,0681, kur N — tautību nenorādījušo īpatsvars, L — latviešu valodu norādījušo īpatsvars, K — krievu valodu norādījušo īpatsvars.

Lai lietu atrisinātu, jānoteic N vērtība, ja N+L=1 un ja N+K=1.

Pirmā reizē -0,0678L+0,1286+L=1 jeb 0,9322L=0,8714 jeb L=0,9348 un N=6,52%.

Otrā reizē 0,0575K+0,0681+K=1 jeb 1,0575K=0,9319 jeb K=0,8812 un N=11,88%.

Tātad mājas valodu kaunējušies norādīt 6…7% latviski runājošo un ~12% krieviski runājošo. Pat viskvēlākie krievu imperiālisti nav teikuši, ka nabaga krievi vienkārši  baidījušies izpaust savu valodu naciķu valdības okšķerim, kas ieradies, maskējies par tautas skaitītāju, lai gatavotu dekolonizējamo sarakstus. Tātad varam secināt, ka,  dzīvojot Latvijā, krievu valodu ģimenē par kauna lietu vairāk vai mazāk atklāti atzīst pat paši krieviski runājošie. Bet kas tie ir — krievi, kas sirds dziļumos apzinās, ka Latvija tomēr ir latviešu zeme un viņi ar krievu valodu te ir nevietā, vai pārkrievoti nelatvieši, kam kauns par savas valodas zaudēšanu? Tas precīzāk būs nosakāms, kad Centrālā statistikas pārvalde laidīs klajā ziņas par tautību sadalījumu pēc valodas vai vismaz valodām pagastos un pilsētās.

Diemžēl medaļai ir arī otra puse. Ja reiz krieviski runājušie biežāk slēpuši savu valodu, tad valodu sadalījums Latvijā nav 62,1% latviešu un 37,2% krievu, kā būtu, pieņemot visiem vienādu valodu neteikušo īpatsvaru, bet gan drīzāk 60,2% latviešu un 38,3% krievu (ja vēl precīzāk, abi otrie skaitļi varētu būt mazmazdrusciņ lielāki mazāk izplatītu valodu neierēķināšanas dēļ). Un tas rāda, ka latviski runājošo Latvijā ir būtiski mazāk nekā latviešu (62,3%). Pat pārkrievošanas virsotnē 1989.g. latviešu un latviski runājošo starpība nebija tik negātīva. Tā ka tagadējās Latvijas etnopolītikas noteiktā pārtautošana ne tikai pilnībā iznīcina mazākas tautas, bet pārkrievo arī latviešus. Ja vēlamies, lai latvieši nezaudē valodu cīņā un pārtautošanā, etnopolītika un valodas likumi būtiski jāgroza latvup.

Advertisements

4 Atbildes to “Krievu valoda ģimenē ir kauna lieta”

 1. Ilmārs Says:

  Kaut kāda korelācija te ir vērojama, bet arī nāk prātā daudz vienkāršāks skaidrojums – tie nezināmie taču vienkārši netika satikti, un ziņas par šiem cilvēkiem (190 tūkstošiem) tikai ņemtas no reģistra, bet reģistros nav atbildes uz šo jautājumu. Tāpēc izvirzu hipotēzi, ka lielākā daļa no šiem nenorādījušiem ģimenes valodu ir emigranti, kas tika pieskaitīti no reģistra.

  • ritvars Says:

   Hmm, gan jau vislabāk skaidrību varētu viest CSP. Bet vai citām reģistros neiekļautām ziņām arī parādās 200tk nezināmo? Un nezināmo izvietojums, šķiet, lēkā citādi nekā neuzskaitītā migrācija.

   • Ilmārs Says:

    Katrā ziņā CSP ir apstiprinājusi, ka satikti ir tikai 1,88 no 2,07 miljoniem. Tie 190 tukstoši nekad netika atrasti – ziņas paņemtas no iedzīvotāju reģistra. Šķiet ka visi citi jautājumi izņemot ģimenes valodu un latgaliešu valodu ir reģistrā. Un diezvai CSP tā centīsies ieviest skaidrību šajā jautājumā – rīvēs godam kantis…

 2. Oto Says:

  Tad jau nav labuma bez ļaunuma, no izbraucējiem pamatā aizbraukuši nelatvieši.


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: