Valodas vides latviskums kartē


Novadu un lielo pilsētu latviskuma reitings nu aplēsts, un valodas lietošanu var iezīmēt kartē:

Valoda

Lielākā Latvijas daļa izskatās latviski zaļa — tie ir 84 novadi un Valmiera, kur latviski runā vismaz 75% iedzīvotāju (pieņemot, ka mājas valodu nenorādījušo sadalījums ir tāds pats kā zināmā valodā runājošo). Kursa, izņemot Liepāju un Ventspili un ieskaitot Tukuma rajonu, pat viendabīgi zaļa. Taču, tā kā šie lielākoties ir lauku novadi, latviskā valodas vidē dzīvo vien 52,6% latviski runājošo un tikai 8,7% krieviski runājošo. Tiesa, pašvaldību griezums neatklāj visu ainu, jo, piemēram, Nagļu un Silmalas pagasts ir kā diena pret nakti valodas ziņā, bet abi apvienoti Rēzeknes novadā.  Pretējo pusi veido divi sarkani traipi. Tie ir galvenie krievu kolonizācijas areāli: jaunāko laiku Rīgā un Pierīgā un ilgstošas kolonizācijas — valsts dienvidaustrumos. Novados un lielākās pilsētās, kur latviešu valoda ir mazākumā, dzīvo 26,8% latviski runājošo un 69,5% krieviski runājošo:

Krievi pēc vides latviskuma

Tāds sadalījums nozīmē, ka nekāda integrācija nav iespējama. Īstenībā notiek pretējs process — latvieši pārkrievojas, un apdraudēti ir 40% tautas, kas dzīvo apstāķļos, kur latviski runā <5/8 iedzīvotāju. Lai stāvokli mainītu, diviem vissvarīgākiem valodas polītikas virzieniem jābūt:

 1. visu tautību repatriācijas veicināšana — kā latviešu uz Latviju, tā nelatviešu no Latvijas;
 2. likumiska latviešu valodas stiprināšana visos iespējamos veidos — bērnudārzos un skolās mācības un audzināšana latviešu valodā, liegums no darbinieka pieprasīt konkrētas svešvalodas zināšanas, ja tas nav tiešā veidā nepieciešams darba pienākumu veikšanai, obligāta latviešu valodas prasmes prasība deputātu kandidātiem ir tikai daži no tiem.
Advertisements

7 Atbildes to “Valodas vides latviskums kartē”

 1. Vilhems Says:

  Vai austrumu reģioni, kas iekrāsoti sarkanā krāsā, nav arī reizē izmirstoši pēc dzimstības rādītājiem?

  • ritvars Says:

   Ne gluži. Dabiskā kustība ir pozitīva Pierīgā un negātīva visur citur. Sarkanos austrumu apvidos ir tikpat negātīva dabiskā kustība kā visnotaļ latviskos novados — Mērsragā, Baltinavā, Kārsavā, Aknīstē u.c. Te var uzmest aci.

 2. Atis Says:

  Vai nav pieejami dati, kur šo pašu varētu redzēt griezumā pēc vecuma? Jo tad jau pa īstam varētu redzēt vai integrācija izdodas vai nē.

 3. Ivo Says:

  Patiesībā tā varētu būt, bet man arī būtu interesanti redzēt kāds ir šo cilvēku griezums pēc vecuma, jo teiksim ja no tiem 54.6% 50 – 75% ir pēc 50 gadu vecuma, domāju tas nav tik būtisks drauds, savukārt runājot par tiem 10.9%, tur ir skaidrs (jaunieši un krievu tautības cilvēki parasti izvēlās dzīvot lielās pilsētās), ka ir liels arī jauniešu īpatsvars, kuri tikai veido, vai veidos ģimenes. Domāju ka 1) nopietni jāpiestrādā Rīgā, tas ir lielākais (skaitliski) rusifikācijas epicentrs Latvijā, Latgale būtu tikai 2), jo tur jau cilvēki dzīvo ļoti ilgstoši šādā vidē un būtu ļoti grūti k-ko mainīt uzreiz, bet caur patriotisku audzināšanu skolās ne tikai to var dabūt gatavu.

 4. Edgars Engīzers Says:

  Vai par Rīgas mikrorajoniem arī varam cerēt sagaidīt kādu detalizētāku kartogrammu?

  • ritvars Says:

   Jautājums statistiķiem un Oikonomikas ministrijai. Es arī ceru.

 5. Ilmārs Says:

  Kā vienmēr – skaistas kartes un grafiki. Vienīgi šī metode atstāj maldīgu iespaidu par latviešu valodas dominanci, jo Rīga ar 650000 ir vienādā lielumā ar Baltinavas novadu, kurā dzīvo vismaz 100 reizes mazāk. Un šoreiz maza neprecizitāte esejā – gribētu zināt kaut ko, piemēram, par Zilupes novada kolonizāciju:-) Ka tikai nesanāk, ka tagadējie novada iedzīvotāji lielā vairumā ir tiešie pēcteči tiem, kas tur dzīvoja nevis 100 un 300 gadus, bet vēl daudz ilgāk:-)
  Tas ka Tev nepatīk integrācija nenozīmē, ka tā nenotiek – paņem Kurzemes lauku krievus pēc vecuma – redzēsi ka jauniešiem latviešu valoda ir izplatītāka… Kaut arī protams Rīgas un Latgales krievi drīzāk asimilēs latviešus, nekā integrēsies latviešos…


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: