Vēži Latvijā


No sirds vēlu izveseļoties cilvēkam, par kuŗu būtu balsojis 2007. un 2011.g. valsts galvas vēlēšanās, ja drīkstētu, un joprojām nenožēlotu. Bet jaunākās ziņas pamudināja mani uzmest aci, cik izplatīti Latvijā ir dažādi vēža veidi. Jaunākās ziņas ir par 2010.g. un grafikā izskatās šādi:

Jāatzīst, dati attiecas uz mani arī personīgi: 2010.g. vēzi atklāja manai mammai. Par vēlu. Viņa mira tai pašā dienā, kad mani ievēlēja CVK. Pēdējo pārbaudījumu uzņēma tikpat mierīgi un pašaizliedzīgi kā pārējo dzīvi.

Skatoties kopumā, ir kāda savāda lieta — daži vēža veidi šķiet vienlīdzīgāki par citiem. Nezinu datus par veselības izdevumu sadalījumu pēc vēža veidiem un nezinu, vai tādi vispār ir un vai tādi vispār iespējami. Bet! Apdomājot savus iespaidus par plašsaziņas līdzekļiem un reklāmām, šķiet, piemēram, ka visvairāk tiek runāts par krūts vēzi, savukārt par tikpat izplatīto plaušu vēzi daudz mazāk — kaut kā neatceros par to slavenību plakātus “Es iešu!”, ielu gājienus un pastāvīgu urdīšanu. Lai varētu drošāk ko secināt, būtu nepieciešama plašsaziņas līdzekļu un reklāmu kontentanalize, bet izskatās, ka dažādu vēžu piesaukšanas biežums drīzāk atbilst sarkanā stabiņa gaŗumam.

Tiesa, vēži atšķiŗas pēc bīstamības un mirstības. Labi, salīdzinām jauno diagnožu un mirušo skaitu. 2010.g. bija 10 600 diagnozes, no tām 5213 vīriešiem un 5387 sievietēm. Mirušo skaits: 6126, no tiem 3245 vīrieši un 2881 sieviete. Diemžēl statistikas datubazēs nespēju atrast mirušo sadalījumu pēc vēža lokālizācijas, bet sadalījums pēc dzimuma mudina domāt, ka vīriešu vēži ir bīstamāki. Tiesa, jāliek vērā arī lielāka vīriešu nevērība pret savu veselību un tas, ka vīriešu organisms ir vājāks izdzīvošanas ziņā: vīriešu mirstība ir lielāka visos vecumos — no ieņemšanas brīža līdz sirmam vecumam. Gandrīz vai vienīgais izņēmums — līdz piedzimšanai vairāk slepkavo meitas (nezinu gan droši par Latviju).

Tā kā plašsaziņas līdzekļos un reklāmās vīrieši šķiet atstāti savā vaļā, večiem jārūpējas par sevi pašiem:

  • negribi plaušu vēža — nesmēķē;
  • ceru, ka Zatlera lieta pamudinās vīrus pāri pusmūžam (68,8/2=34,4 gadi) reizi gadā apmeklēt urologu. Pats varu ieteikt dr. Georgu Stoligvo Biķernieku slimnīcā.
Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: