“Pasažieru vilciens” — negadījums vai sistēma


PV logoSacelta brēka: valsts akciju sabiedrības “Pasažieru vilciens” valdē iecelti polītiski ielikteņi — Aigars Štokenbergs (“Vienotība”), Silvija Dreimane (Zaļo un zemnieku savienība) un Anrijs Brencāns (Rīgas domes aprindas).

Kā tā drīkst? Atļaušos paskaidrot: lai cik pretīga šī padarīšana būtu, tā nekādā ziņā nav kļūda vai negadījums, bet gan tieši izriet no tā, ka “Pasažieru vilciens” ir valsts uzņēmums. Lai salīdzinām ar privātu uzņēmumu, kaut kādu “Jāņa sētas” karšu apgādu. Vai kādu interesē, cik “Jāņa sētas” valdē locekļu, kāda ir to polītiskā piederība un cik viņi saņem? Protams, nē. Jo “Jāņa sēta” ir privāts kantoris, un tā akcionāri vadībā liks tādus cilvēkus un maksās tiem tik, lai uzņēmums nestu iespējami lielu peļņu. Ja iecels Štokiju, tad tāpēc, ka viņš vairos peļņu, ne tāpēc, ka pieder šībrīža valdošai partijai.

Savukārt valsts uzņēmumi ir pilnīgi kas cits. To darbības mērķis nav peļņas nešana akcionāriem, bet gan pārraugošo polītisko grupējumu varas saglabāšana. Tāpēc valsts uzņēmumos neizbēgami ieceļ partiju malačus, kas darbina savu darbavietu savas partijas labā. Saimniecības apsvērumi nav svarīgi, jo valsts uzņēmumi pārtiek ne no tā, ko pilsoņi brīvprātīgi samet par lētu, labu un vajadzīgu darbu, bet gan no tā, ko pilsoņiem valsts atņem vai pavēl bez viņu piekrišanas. Iznākumā valsts uzņēmumi, salīdzinot ar brīva tirgus iekārtu, rada neefektīvāku resursu sadalījumu un šķērdē tos.

Tāpēc cīņa pret tādām preteklībām kā “Pasažieru vilcienā” lemta sakāvei. Var, protams, kādu laiku pa starpu gadīties kāds godīgs cilvēks vai godīga partija, taču ilgtermiņā tā ir cīņa ar vējdzirnavām. Sociālistiska orientācija neizbēgami noved līdz pilsoņu paverdzināšanai un vartuŗu samaitātībai. Vienīgais veids, kā tiešām var tikt vaļā no polītiskiem ielikteņiem “Pasažieru vilcienā” un jebkur citur — godīgi privātizēt un likt darboties konkurences apstākļos.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: