Eirozona


Sociālismam ir viens trūkums — citu cilvēku nauda reiz beidzas. "Economic Freedom" attēlsKā esot teikusi Dzelzs lēdija, sociālismam ir viens trūkums — citu cilvēku nauda reiz beidzas. Un to, kas notiek, kad tā beidzas, nu redzam Grieķijā un citur Eiropā. Šķistu, risinājums ir vienkāršs — dzīvot no savas naudas un pēc savām iespējām. Daļa no tā būtu arī dzīvošana ar savu naudu: Latvijā ar latiem, Grieķijā ar drachmām utt. Galu galā pēdējā laikā arvien skaļākas kļūst runas par Grieķijas izstāšanos (vai izmešanu) no eirozonas.

Bet tā nenotiks. Vismaz drīzumā ne. Jo eira nav nevainīga finanču mērvienība, kā pēda ir attāluma mērvienība, bet gan augstāks simbols, kas iemieso ES projekta būtību kopš pirmsākumiem: vēlēšanos nesaraujami sakalt Eiropas tautas arvien ciešākā polītiskā savienībā.

Kādas valsts izstāšanās (vai izmešana) no eirozonas būtu pārāk liela ES projekta sakāve, lai to varētu atļauties. Atļaut Grieķijai dzīvot ar savu naudu ir līdzvērtīgi kā SPRS atļaut Lietuvas neatkarību. Tāpēc tiek darīts un tiks darīts viss, lai Grieķiju (un visas citas zemes) paturētu eirozonā — saimniecības apsvērumiem uzspļaujot.

Tomēr tirgus un cilvēka dabas likumi ir pārāki par cilvēku izdotiem likumiem; citu cilvēku nauda reiz beigsies. Tāpēc runa nav, kāds saimniecības chaoss sāksies, kad Grieķija būs spiesta pamest eirozonu — saimniecības chaoss turpināsies, līdz Grieķija būs spiesta pamest eirozonu. Un tāpēc SPRS nebūs pēdējā savienība, kas sabruks.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: