Šmerlis. Rīgas ekotūrisma ceļvedis


Šmerļa ceļvedisEsmu izlasījis Aivara Jakoviča sarakstīto, “Rīgas mežu” atbalstīto un “Jumavas” izdoto Šmerļa ceļvedi. Lieliska grāmata! Vismaz man, kam patīk dzimtā pilsēta, tās ģeografija un vēsture, kam patīk to apceļot un kas dzīvo samērā netālu no Šmerļa.

Lai arī grāmata nav necik liela — 215mm x 125mm un 1cm bieza —, autors vispusīgi apraksta meža vēsturi un dabu, tūrisma objektus un citu, ko mežā vērts apskatīt (pārsvarā lieli un mazi augi). Ceļvedis aptveŗ ne tikai Šmerļa mežu starp Brīvības gatvi, Šmerļupīti, Malienas ielu, Kvēles ielu un Murjāņu ielu, bet arī Bābelītes mežu, Mežciemu ziemeļos no Gaiļezera, Juglu un Juglā īpaši Strazdumuižu. Aprakstu papildina ievērojamāko Šmerļa un apkaimes koku saraksts ar to koordinātēm. Tekstu illūstrē vairāk nekā 100 foto, arķīvu plāni un mūsdienu kartes. Kartēs gan būtu vēlējies augstumlīkņu un ne tik raupja izpildījuma (“Jāņa sēta” laikam mani pieradinājusi pie labām kartēm). Lasītājiem un lietotājiem tiek piedāvāts pastaigu maršruts vairākos posmos, kas izved cauri Šmerļa mežam, Burhardciemam (Mežciema daļa ziemeļos no Gaiļezera), Juglai un Bābelītei.

Ceru, ne tikai ģeografiem būs interesanti, ka autors apkopojis Šmerļa vietvārdus un darinājis pulka jaunu — jo kaut kā tās meža stigas, klajumiņi un kalniņi jāsauc. Pārsvarā pēc tā, kas kur redzēts. Iznākums ir diezgan labskanīgs, un kartēs nu parādījusies Krusta kalna stiga, Mežsarga pļava, Sievpaparžu purviņš,  Tritonu dīķis un Vecā tramplīna kalns. Redzēs, vai tas viss parādīsies arī tautas valodā. Vismaz es esmu gatavs lietot. Tāpat kā Biķernieku mežā ģimenes sazināšanās labad vispārzināmus vietvārdus (Linezers, Bākaskalns) esam papildinājuši ar Veco Biķernieku ceļu, Slimnīcu stigu, Bākaskalna stigu, Trases ceļu, Ratiņu ceļu, Lielo pļavu, Cicerona kalnu utml.

Ja nebūtu bērnkopības pienākumu, pēc ceļveža izlasīšanas būtu arī meties to visu izstaigāt, bet tagad lieta maķenīt jāatliek vai jāpielāgo ģimenes iespējām. Lielākais ceļveža trūkums nav tomēr kartes, bet cena: pašā “Jumavā” Ls8,40! Atvainojiet, par tādu cenu es būtu palicis slienājamies par ceļvedi, bet nepirktu. Par laimi, izdevās tomēr iegūt īpašumā citādi. “Rīgas meži” sola, ka iecerējuši izdot septiņu oikotūrisma ceļvežu sēriju par Rīgas mežiem. Lai nu tā būtu! Lai sokas “Mežiem”, lai sokas Jakovičam, lai sokas “Jumavai”, lai sokas citiem rūķiem. Un lai nākamais ceļvedis būtu par Biķernieku mežu. Lūdzu, lūdzu!

3 Atbildes to “Šmerlis. Rīgas ekotūrisma ceļvedis”

 1. Aigars Says:

  Grāmata laba! Lai gan nepazīstu Šmerļa mežu tik labi kā jūs abi, tomēr šķiet vietvārdi ne visi būs autora darināti. Piemēram Tramplīnkalns, vai Vecais tramplīns bija jau pirms 30 gadiem. Jo ko gan zinu ka Jakovičs gadu gadiem aptaujā visus un jebkuru par jebko.
  Katra grāmata, karte, ceļvedis par Latviju LABA.

 2. Bābelīša noslēpumi | Mans zelts ir mana tauta Says:

  […] mežu. Uzpildes stacijas vietā kādreiz bijis ezeriņš, ko Aivars Jakovičs savā Šmerļa ceļvedī sauc par Varžu dīķi. Un šis dīķis bijis savienots ar Bābelīti. Ezeriņš un savienojums […]

 3. Ingus Says:

  Varbūt kādam ir kas zināms par Tramplīnkalna veco tramplīnu?


Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: