Mans viedoklis par interneta vēlēšanām


Iepazinies ar internetos rakstīto, ārzemju pieredzi un Latvijas nozares lietpratēju domām, esmu apkopojis savu viedokli un darījis to zināmu CVK:

Pirmkārt, Latvijas un ārzemju informācijas tehnoloģiju drošības lietpratēji atzīst, ka drošas vēlēšanas interneta vidē sarīkot nav iespējams. Otrkārt, apšaubāma ir elektroniskas balsošanas atbilstība vēlēšanu pamatprincipiem. Vairākās valstīs augstākā vai satversmes tiesa anulējusi balsošanas iznākumus vai atzinusi to par neizmantojamu turpmākās vēlēšanās.

Latvijā visbiežāk dzirdēti argumenti interneta balsošanas labā ir divi — ar to apliecināsim savu mūsdienīgumu; ar to tiks celta vēlētāju aktivitāte.

Pirmais arguments atmetams, jo interneta balsošana ir līdzeklis kvalitatīvāku vēlēšanu mērķa sasniegšanai un līdzeklim svarīga tā lietderība, nevis mūsdienība vai stilīgums. Attiecībā uz otru argumentu ārzemju pieredze rāda, ka dzīvē pēc e-balsošanas ieviešanas notiek balsošanas veidu aizvietošana, nevis aug aktivitāte. Nav arī izvērtēts un pierādīts, ka interneta balsošana būtu efektīvākais veids vēlētāju aktivitātes celšanai.

Tāpēc interneta balsošanu labāk nerīkot drošības risku un apšaubāmas atbilstības dēļ vēlēšanu pamatprincipiem. Līdzekļus, ko valsts būtu gatava izdot interneta balsošanai, — ja nevar attiecīgi samazināt iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmi — izmantot vēlētāju aktivitātes un ērtību celšanai parastās vēlēšanās, kaut vai palielinot vēlēšanu iecirkņu skaitu vai izlozējot Ls 100 000 kādam no balsojušajiem.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: