“Saskaņas centra” noriets


Reiz skorpions nonāca pie upes un gribēja tikt otrā krastā. Peldēt tas neprata, un tuvumā nebija nekādu peldlīdzekļu. Par laimi, viņš tuvumā ieraudzīja vardi. Skorpions pienāca pie tās un lūdzās:

“Labdien, mīļā vardīt! Vai tu, lūdzu, nebūtu tik laipna un nepārnestu mani uz savas muguras otrā upes krastā?”

“Es jau labprāt, skorpion,” atbildēja varde: “Taču vai es tevis nepazīstu? Ja ļaušu uzkāpt sev mugurā, tu manis sadzelsi, un es miršu.”

“Bet mīļā vardīt! Ja tu mirsi, miršu arī es, jo neprotu peldēt. Man vienkārši otrā upes krastā vajag tikt, nevis sev gala darīt.”

Varde redzēja, ka skorpions šoreiz runā prātīgi un viņa paša interesēs ir nedzelt vardei. Tāpēc viņa uzklausīja skorpiona lūgumu, ļāva uzkāpt mugurā un laidās peldēt.

Upes vidū skorpions — šņakt! — sadzēla vardi. Mirdama varde vēl iesaucās:

“Bet skorpion! Tagad taču mēs abi iesim bojā!”

“Nekā darīt. Tāda mana daba — esmu skorpions.”

Kā izskatās, ko līdzīgu izdarījis “Saskaņas centrs”. Nonācis tuvāk nekā jebkad, lai atgrieztos pie varas pēc divdesmit gadu pārtraukuma, parakstu vākšanas laikā par valsts valodas statusu krievu valodai tas vairs nespēja apslēpt savu krievu imperiālisma dabu un atmaskoja sevi. Iznākumā — nobalsošanā krievu imperiālistu atbalsts krities no 29,4% Saeimas vēlēšanās (SC+PCTVL) līdz 25,0%. Vērts apskatīties sīkāk, kas, kur un cik atkritis. Karte rāda, ka aina nebūt nav vienāda visā Latvijā.

 "Par" %, salīdzinot ar SC+PCTVL

Lielākā daļā valsts tiešām redzams ~5% kritums, kas atbilst 25,0% un 29,4% starpībai. Vispārkrievotākos apvidos Latvijas dienvidaustrumos īpatsvars audzis, savukārt visvairāk SC šarms zudis latviskajos bijušā Rēzeknes un Ludzas rajona ziemeļos. Tiesa, ir starpība, vai tu zaudē 5 procentpunktus no 5%, vai 45%. Piemēram, Vestienā SC+PCTVL bija 4,9% balsu, attiecīgi vairāk par 4,9% zaudēt nebija iespējams. Tāpēc latviskākais vēlēšanu apgabals — Kursa — izskatās pabāls.

Un tāpēc vērts aplūkot, kādu daļu balsu zaudējuši vai ieguvuši krievu imperiālisti. Vienkāršākais būtu salīdzināt pliku balsu skaitu, taču tas nebūtu gluži korekti. Piemēram, ja kādā iecirknī Saeimas vēlēšanās SC+PCTVL guvuši 60 balsis no 100, bet nobalsošanā 70 no 130, balsu skaits gan audzis, bet īpatsvars mazinājies no 60% līdz 54%. Otrkārt, īpatsvaram ir stingras svārstību robežas, augstāk par 100% tas nevar kāpt. Piemēram, Kumbuļos krievu imperiālistu balsu īpatsvars audzis no 80% līdz 98%. 98/80 ir it kā pagalam mēreni 122%, taču visu pārējo strāvojumu īpatsvars krities no 20% līdz 2%, proti, desmitkārt.

Iznākumā rādītājs, ko rēķināju, ir maķenīt sarežģītāks. Ja krievu imperiālisti bijuši mazākumā (SC+PCTVL+”par”<100%), tad salīdzināts “par” un SC+PCTVL īpatsvars. Ja tie bijuši vairākumā, salīdzināts “pret” procents un tas, cik dabūjuši visi pārējie Saeimas kandidātu saraksti kopā. Iznākums, starp citu, visai līdzinās nobalsošanas pamatkartei

"Par" un SC+PCTVL balsu attiecība

Te atklājas, ka latviskos apvidos zaudētie 5% bijis vairākums SC+PCTVL balsu. Lai nemulsina tādi sarkani plankumi kā Raņķi un Kaive — Raņķos, piemēram, “par” balsojuši 4 pilsoņi, salīdzinot ar 2 par SC, bet Kaivē “par” bijušas 5 balsis pret 3 SC balsīm. Pieminams, ka desmit iecirkņos visi 100% derīgu balsu bijuši “pret”. Lūk, kur tas bijis (derīgo balsu dilšanas secībā, jo dabūt 100% no 400 balsīm ir grūtāk nekā 100% no 200 balsīm):

 1. Vestiena (Vidzeme)— 483 balsis;
 2. Vilgāle (Kurmāles pag., Kursa) — 331;
 3. Rubeņi (Rubenes pag., Sēlija) — 293;
 4. Jaunauce (Kursas un Zemgales robeža) — 220;
 5. Īvande (Kursa) — 208;
 6. Krišjāņi (Latgale) — 202;
 7. Zvārde (Kursa) — 175;
 8. Mazirbe (Kolkas pag., Kursa) — 161;
 9. Kaļķi (Dundagas pag., Kursa) — 158;
 10. Sieksāte (Rudbāržu pag., Kursa) — 111.

 Tas, ka latviskos apvidos krievu imperiālistu atbalsts zudis, Rīgā mazinājies un pārkrievotajos dienvidaustrumos audzis, ir vēl viena polītiskās pārtautošanas izpausme. Lūk, kā izskatās “par” un SC+PCTVL īpatsvara attiecība pašvaldībās atkarībā no latviešu īpatsvara tajās.

 "Par" un SC+PCTVL balsu īpatsvara attiecība

 X ass ir latviešu īpatsvars (no iedzīvotājiem). Y ass pozitīvās vērtības rāda, kāda daļa SC+PCTVL balsu īpatsvara zudusi vai par cik % augusi pārējo sarakstu daļa, ja vairākumā ir krievu imperiālisti. Negātīvās y ass vērtības rāda, kāda daļa pārējo sarakstu īpatsvara zudusi vai par cik % augusi SC+PCTVL daļa, ja krievu imperiālisti ir mazākumā.

Kas tad noticis? Salīdzinot ar balsošanu par SC, valsts valodas statuss krievu valodai ir kas ekstrēmāks. Ko pretlatviskāku iedomāties grūti, varbūt vienīgi nobalsošanu par pievienošanos Krievijai. Atbalstot to, SC zaudējis lielāko daļu latviešu vēlētāju. Latviskos apvidos (latviešu  vismaz 75%) zaudētas gandrīz visas latviešu balsis un lielākā daļa nelatviešu balsu. Te arī atbilde, ko darīt, lai vairums nelatviešu Latvijas valsts pamatprincipus atzītu par savējiem: nodrošināt 75% latviešu īpatsvaru. Savukārt tur, kur latvieši ir mazākumā, tie polītiski pārkrievojas. Atkarība izskatās diezgan līneāra, un datu mākonis ir apbrīnojami tuvu vienkāršai y=2x-1 funkcijai.

Kas gaidāms nākotnē? Atkārtošu, ka, salīdzinot ar balsošanu par SC, valsts valodas statuss krievu valodai ir kas ekstrēmāks. Tāpēc daļa pilsoņu, kam otrā lieta bija pārāk galēja, var tomēr tik un tā atkal balsot par “Saskaņas centru”. Otrkārt, SC no jauna cenšas izlikties mīksts un pūkains, un var būt pilsoņi, kas atkal tam notic. Tomēr ir pamats domāt, ka SC atmaskošanās iezvanījusi krievu imperiālisma norietu Latvijā. Ja vien latvieši paši neatdos varu, Kremļa partijas to nedabūs un nākotnē lēnām ies mazumā.

Advertisements

2 Atbildes to ““Saskaņas centra” noriets”

 1. Jēkabs Says:

  Labs pētījums

 2. sarkanakmens Says:

  Cik jābūt aprobežotam, lai priecātos, ka krītās reitings kārtējama biznese projektam- partijai. Pēc būtības nav no svara kāda partija ir Latvijā, jo rezultāts ir viens un tas pats- korupcija un tiesiskais nihilsms. Es bloga autora vietā uztrauktos par to, ka Latvijā nav nevienas normālas partijas, kurā būtu vismaz 20 000 biedru un kurā būtu iekšēji mehānismi partiju valdes nomāiņai. Jūsmot par SC reitinga krišanos ir tas pats, kā jūsmot par kārtējā grupējuma neveiksmēm.


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: