2011. un 2012. — manas domas


Kāds bijis 2011.gads, un kāds varētu būt 2012.?

Pašam. Priekš gada 2011.g. prognozēs rakstīju:

Gads būs grūts un pārbaudījumu pilns. Lai pietiek izturības.

Tieši tā bijis — 2011.g. bijis grūts un pārbaudījumu pilns. Lielākie pārbaudījumi, kā gaidīju, bijusi dēla piedzimšana un mammas nomiršana. Izturības pieticis. Arī nākamgad ģimenes gaitas būs svarīgākais.

Latvijai. Saimniecības lietās biju prognozējis:

Saimniecībā turpināsies lēna atlabšana, ko valdība centīsies pierakstīt sev. Vārna vārnai acī neknābs, un valsts sektors tiks sakārtots tik maz, cik iespējams. Strauju kustību nebūs, un lielākais drauds ir ārējs — iespējams Zonas sabrukums. Kaut kad tam jānotiek, tomēr diez vai šogad.

Arī te esmu trāpījis. Var teikt, ir viena laba un viena slikta ziņa. Labā: saimniecība tiešām atlabst, un valdība par laimi nav tai pārāk kaitējusi. Sliktā: krizes mācība nav gūta — un še laikam nepieciešams plašāks skaidrojums.

Dombrovskis izsakās labi un pareizi. Taču jau dzird atvieglojuma nopūtas par pēdējo konsolidācijas gadu, un daudzi konsolidācijas vārdu lieto par bubuli. Valsts izdevumu mazināšana tiek atbalstīta tikai tikām, lai puslīdz savestu kārtībā  finances un arī tad tikai tāpēc, ka to prasa ārēji spēki — aizdevēji vai kas cits. Bet, kolīdz spiediens zudīs — tā atkal jostu vaļā un gāzi grīdā!  Tādā ziņā polītiķi un pilsoņi līdzinās mērkaķim, kas iedresēts braukt ar riteni, taču dara to tikai tāpēc, ka citādi dresētājs liegs kārumus, un bez sajēgas, kā viss darbojas un kāpēc ar riteni braukt ir labi. Vai izpratni par saimniekošanu un dzīvi beidzot izteic tādi vārdi kā uzcītība, pacietība un taupība un teiciens “kāds darbs, tāda alga”? Kur nu, joprojām — atņemt citiem cilvēkiem naudu, dalīt to, pārdalīt un tērēt citiem atņemto! Cik ir tādu polītiķu un partiju, kas strādā, lai samazinātu valsts izdevumus no 42,4% IKP (2010.g.) līdz, teiksim, 32% kā Šveicē (nemaz jau nerunājot par 18,5% kā Taivānā) — un nevis tāpēc, ka spiesti, bet tāpēc, ka izprot zemu valsts izdevumu svētību? Tāpēc sabiedrības izviršana (“Man pienākas!”; “kāpēc strādāt, ja valsts tik un tā iedos” no vienas puses un “kāpēc strādāt, ja valsts tik un tā atņems” no otras) turpināsies, līdzšinējās kļūdas un aplamības būs lemts atkārtot, un nākamās krizēs Latvija atkal cietīs smagāk nekā tad, ja būtu guvusi mācību šai krizē. Uzdzīve, protams, reiz beigsies sāpīgās paģirās, taču cik ļauna tikām būs izdarīts?

2012.gadam varētu vārds vārdā atkārtot 2011.g. prognozi, tik tagad Zonas brukšanas varbūtība kļuvusi lielāka — cilvēka dabu un tirgus likumus neatcelsi.

 Polītikā mana prognoze bija:

Polītikā būs vairākas uzmanības vērtas lietas. Prezidenta vēlēšanas – šobrīd lielākās izredzes izskatās Zatleram, kas nav sanīdies ne ar vieniem un nepieder nevieniem. “Vienotība” – kļūs skaidrāks, cik tajā tiešām vienotības. Pagaidām vadoņu izteikumi drīzāk vieš skepsi. Valdība – opozīcija centīsies gāzt, “Vienotība” turēt, bet iznākums būs atkarīgs no Lemberga.

Galvenais, no neparedzēju — prezidenta vēlēšanu un Saeimas atlaišanas kūlenis. Sev par mierinājumu varu teikt, ka vēl pievakarē priekš Zatlera uzrunas un 2.rīkojuma visādi ījabi un kažokas ar nespēja paredzēt Saeimas atlaišanu. Jā, un “Vienotībā” līdz šim bijis vairāk vienotības (vismaz ārēji), nekā nelabvēļi būtu vēlējušies.

Tomēr svarīgākais ir — paldies Lindermanam, Ušakovam un citiem krievu imperiālistiem — acu atvēršana latviešiem, ka mūsu zemē mums līdzās dzīvo desmitiem tūkstošu mūsu tautas un valsts ienaidnieku, kas alkst iznīdēt latviskuma.  Ka “Saskaņas centrs” nav vis vēl viena, rozā un pūkaina partija, bet sarkans krievu imperiālistu midzenis. Ka 90% krievu un pārkrievoto nelatviešu tieši tāpēc balso par SC. Ka, ielienot savā aliņā, piekāpjoties agresoram un paslaukot problēmu zem paklāja, tā nezūd. Ka 20 gadu piekoptā integrācijas pūšļošana nelīdz. Ka Latvijas stiprība ir tikai 60,4%. Ka, Nauŗa Puntuļa vārdiem, ja terapija nelīdz, jārod ķirurģiskas ārstēšanas metodes.

Kas būs 2012.g.? Nobalsošanā 18.februārī krievu valodas ieviešanu par valsts valodu, protams, noraidīs. Lienošas pārkrievošanas centienus tas gan neizbeigs. Galu galā pat daža latviešu partija raujas atņemt latviešiem polītisko varu pašu zemē. Cerams, ka šogad atmodinātā latviešu pašapziņa pierauties liks tomēr kangariem. Redzēsim, cik stipra būs valdība, vai “Saskaņas centram” izdosies to gāzt un atgriezties pie varas pēc 21 gada pārtraukuma. Kļūs skaidrāks, uz kādu klimaksu virzās Zatlera partija un kā tas ietekmēs valdības stabilitāti. Ārkārtas vēlēšanas? Diez vai, kaut jau ir piedraudēts un latviešu partijas, populisma dzītas, jau ielikušas ieročus Latvijas Republikas grāvēju rokās.

Pasaulei. Pērn par pasaulsvarīgāko notikumu pasludināju Dienvidsūdānas tapšanu:

Par svarīgāko, turklāt ne gada, bet gadu desmita, vismaz kontinentā, atļaujos pasludināt to, kas notiks jau 9.janvārī — Dienvidsūdānas neatkarības nobalsošanu. Pirmo reizi Afrikā parādīsies nekoloniāla robeža, turklāt pa galveno kontinenta tautu un kultūru robežšķirtni.

Notikuma svarīgumu joprojām vērtēju tikpat augstu. Jāatzīst, līdz pēdējam bažījos, vai Sūdāna ļaus kam tādam notikt, bet, re, ļāva. Un “Jāņa sēta” varbūt ir pat pirmā pasaulē, kas jauno valsti iekļāvusi savos izdevumos.  Turpmākos gados un gadu desmitos Dienvidsūdāna būs paraugs citu mākslīgu Afrikas valstu pārtapšanai pēc tautu robežām.

Par pārējo pasauli biju izteicies :

Citviet nekā tik nozīmīga šobrīd nav paredzams. ES būs par gadu tuvāk sabrukumam, joprojām nebūs skaidras Obamas pārvēlēšanas izredzes, Ķīnas izaugsmi bremzēs sociālisms, Krievijā pilnā sparā turpināsies nekrievu atmoda, vietējās varas nodošana nekrievu vietvalžiem apmaiņā pret nominālu Kremļa virsvaras atzīšanu vēl par kripatu vairāk atgādinās vēlīno Romas imperiju.

Apmēram tā arī bijis — ES ir par gadu tuvāk sabrukumam, Obamas pārvēlēšanas izredzes joprojām nav skaidras (vēlēšanu biržā šobrīd dod 52%), jaunākais piemērs, kā Ķīnas komūnisti cīnās ar saimniecības grūtībām, ir pietiekami daiļrunīgs, Krievijā nekrievu atmoda turpinājusies (izņemot Eiropas daļas somugrus, kas tiek pārtautoti). Mazliet negaidīta man bijusi Putina režīma norieta sākšanās — Valsts domes vēlēšanu iznākumu masveida viltošana (Putina partija no ~40% uzviltota līdz ~50% un tā dabūjusi vairākumu parlamentā) izraisījusi nebijušu krievu atmodu, un režīms viltošanas dēļ zaudējis likumību pilsoņu acīs. Varas maiņas arabu valstīs arī neparedzēju. Satrunējušo vartuŗu krišana un ļodzīšanās rāda, cik nopietnu kļūdu pieļāva Bušs, 2005.g. apturēdams dēmokratijas veicināšanu reģionā. Tagad iznākums ir daudz labvēlīgāks īslamistiem nekā varēja būt. Tiesa, diez vai jebkas vietā nākušais nežēlībā sasniegs Kadāfī un Asada līmeni.

2012.g. viens no svarīgākiem notikumiem būs AAV prezidenta vēlēšanas 6.novembrī. Obama ir pietiekami kaitējis amerikāņiem ar sociālisma celšanu, ka vēlēšanās zaudētu sifilitiskam kamielim (angliski — generic Republican candidate). Tomēr izskatās, ka republikāņi ir gatavi izraut zaudējumu no uzvaras nagiem. Lielākās izredzes kļūt par Obamas sāncensi ir Republikāņu partijas nomenklātūras kandidātam Mitam Romnijam (vēlēšanu biržā dod 75%, ka viņš izcīnīs nomināciju), pirmās priekšvēlēšanas notiek Aiovā jau 3.janvārī, taču konkurence ir tāda, ka nebūt nav skaidrs, kuŗš uzvarēs tajās un vispār.

Prezidenta vēlēšanas būs arī Krievijā — 4.martā. Putina reitings kopš viltotajām Valsts domes vēlēšanām turpina kristies, bet Kremli apmierina tik uzvara 1.kārtā — jebkāds cits iznākums būs Putinam pazemojums. Tāpēc diezgan droši var prognozēt visnekaunīgāko administrātīvo resursu izmantošanu un vēlēšanu viltošanu ne mazākā apmērā nekā Valsts domes vēlēšanās. Pilsoņu reakciju uz to visu gan prognozēt neuzdrošinos.

Un, protams, ES būs par gadu tuvāk sabrukumam. Saimnieciski, jo sociālismam reiz aptrūkst citu cilvēku naudas. Tikumiski, jo baudkārei un alkatībai nerūp nākotne un tās vairās atbildības un pienākuma pret savu ģimeni un savu tautu. Dēmografiski, jo nav un nebūs eiropiešu tautas un nu sāk aptrūkt pat citu cilvēku. Polītiski, jo pilsoņi necieš mūžīgi varas sagrābšanu polītiskās elites rokās un pašnoteikšanās trūkumu.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: