Nācionālā apvienība 2011.g. Saeimas vēlēšanās


Kā jau minēju, esmu apkopojis partiju procentus iecirkņos. Un Nācionālai apvienībai arī kartējis. Lūk, tā: 

Nācionālās apvienības panākumi 2011.g. Saeimas vēlēšanās

Kopumā NA guva 14,0% balsu, kas atbilstu oranžai krāsai, tak karte ir visai daudzkrāsaina. Vislabākie panākumi NA bijuši atsevišķās vietējo censoņu darbības saliņās — Kalētos, Svitenē, Bārbelē, Rožkalnos u.c. Labākais vienlaidus masīvs ir Vidzemes Pierīgā ap Saulkrastu—Madonas asi. Zemāki panākumi Kursā (Tukuma rajonu ieskaitot), Sēlijā un Malienā, bet viszemākie — Latgalē (tik tādā izpratnē, ka Ilūkstes, Līvānu un Vārkavas novads tajā neietilpst). Zem 5% NA paslīd vispārkrievotākās pilsētās un pagastos, kādu diemžēl Latgalē nav mazums. Interesanti salīdzināt ar pērno gadu. Var redzēt, kur vietējie censoņi palikuši, kur zuduši un kur klāt nākuši. Protams, redzama arī ievērojama izaugsme kopumā: +6,2% no 7,8% pērn. Vēl labāk tā redzama balsu īpatsvara maiņas kartē, kas gandrīz visa ir zaļa:

Nācionālās apvienības panākumu maiņa 2010.—2011.g.

Gandrīz dubultošanās vērojama visā Latvijā, tik vietām tā ir no 12% līdz 21%, bet citur no 4% līdz 7%. Attiecībā uz vietējiem censoņiem pastāvīgu darbošanos te nevar redzēt, jo tā ir līdzīgā krāsā kā pagastiem, kur nevienas vēlēšanas nekādi vietējie neuzdarbojās. Redzēt toties var, kur no NA kas ir aizgājis un kur — piebiedrojies. Zaudēti Balvi un Cibla, kas mani priekš vēlēšanām darīja bažīgu, vai NA Latgalē vispār kādu vietu dabūs, bet, par laimi, bažas nepiepildījās. Klāt nākuši Rudzāti, Rožkalni, Bārbele un Svitene. Pieminams, ka viegli sārta krāsa daudzviet Latgalē izskaidrojama ar nejaušām balsu skaita maiņām pagastos, kur par NA balsojis niecīgs vēlētāju skaits. Proti, ja pērn kādā tādā pagastā NA guva 2 balsis un šogad  viens no atbalstītājiem palika mājās, nobalsoja citur vai bija miris, pagasts kartē bija jākrāso sārts.

Apzinoties, ka NA ir latviešu nācionālistu partija, ir skaidrs, ka daudzviet tās panākumus ierobežojis latviešu īpatsvars, jo krievi un pārkrievoti nelatvieši gandrīz visi balsojuši par Latviju kā mazo Krieviju, nevis nācionālu valsti. Piemēram, ja Rīgā par NA balsojusi 1/4 latviešu, vēlēšanu iznākumos parādās gandrīz divreiz zemāks skaitlis. Savukārt Pālē ar 1/6 latviešu balsu NA aptuveni tādā pašā līmenī arī paliek un apsteidz Rīgu. Tāpēc vērts apskatīt, kādu daļu latviešu partiju balsu NA kur saņēmusi. Te talkā nāk partiju puduŗi — atliek no balsu summas atņemt SC, PCTVL, LPP/LC un “Tautas kontroles” balsis un tad var NA balsu skaitu dalīt ar atlikušo. Iegūstam 20,6% no latviešu partiju balsīm, un arī kartē iznākums jūtami atšķiŗas no plikiem balsu procentiem:

NA īpatsvars latviešu partiju balsīs

Te labi redzams, ka nācionālisms tautai ir kā organisma aizsargsistēma. Kamēr organisms vesels (skatīt Kursu, latviskāko vēlēšanu apgabalu), tā kaut kur klusi fonā čunčina. Kad organismā iekļūst baciļi, tas mobilizējas cīņai, lai atgūtu normālu dzīvi (Lielrīga). Ja sērga ir pārāk stipra un ilga, aizsargsistēma var tikt pārmākta (skatīt Latgali) un organisms var iet bojā.

Advertisements

3 Atbildes to “Nācionālā apvienība 2011.g. Saeimas vēlēšanās”

 1. sarkanakmens Says:

  Problēma tāda, ka izņemot samērā radikālu skatījumu uz daudzām lietām, šī politiskā partija nepiedāvā pilnīgi nekādu jaunu un svaigu skatījumu par ekonomikas problēmu risināšanu. Nacionalisms ir labs, kad tas izpaužās, kā savas zinātnes un ražošanas attīstības veicināšana, nevis sabiedrības dalīšana un radikālu izteikumu publicēšana. Arī valodas jautājumos gribētos, lai viņi būtu daudz pragmatiskāki un mērenāki, jo valodu nevar uzspiest, bet to vajag attīstīt caur ieguldījumiem kā arī atbalstu literatūrā un izglītībā, tas ir, veikt daudz pētījumus un analīzes tieši latviešu valodā arī maģistratūras un doktoratūras līmenī, bet diemžēl uz doto brīdi dominē angļu valoda. Pieņemu, ka iešana valdībā šīs partijas popularitāti nepalielinās, jo pēdējās vēlēšanās daudzi balsoja par to kā par protestu nevis koncepciju.

 2. kkk Says:

  Sarkanakmens pareizi pateica.
  Šādas nacionālistiskas partijas eiropā tiek uzskatītas par samērā populistiskām. Parasti viņas tiek valdībā nevis savu spēju vai popularitātes dēļ, bet tieši sašķeltības apstākļos, kad balsojumi ir vairāk kā protesta balsojumi.

 3. Jancis Says:

  “Zem 5% NA paslīd vispārkrievotākās pilsētās un pagastos”
  Deviņiem simtiem Vaboles pagasta latviešiem būtu ļoti interesanti uzzināt, ka viņi kopš pēdējām Saeimas vēlēšanām esot pārkrievoti. 🙂


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: