Latviešu balsu mīkla


Jaunākā “Ir” (13.—19.10.) numura tēma — “Saskaņas centrs”. Viena no lietām, kas iztirzātas — cik latviešu balsojuši par SC. Visi lietpratēji vienā balsī noraida Ušakova melus par 1/3 latviešu īpatsvaru SC vēlētājos. Ij sabiedriskās domas pētnieki Aigars Freimanis un Arnis Kaktiņš, ij PCTVL pārstāvis Juris Sokolovskis, ij — Ritvars Eglājs. Varu būt pagodināts: pirmkārt, mans atzinums uzskatīts par uzklausīšanas vērtu, otrkārt, mana daļa ielikta tik gaŗa, cik visu pārējo daļas kopā. Atļaušos citēt:

Tikmēr drošākais veids, kā ar skaitļiem pārbaudīt etniskā balsojuma hipotēzi, ir salīdzināt vēlēšanu rezultātus konkrētos iecirkņos ar Iedzīvotāju reģistra datiem, kuri parāda tautību īpatsvaru attiecīgajās teritorijās. Šādu analīzi ir veicis Centrālās vēlēšanu komisijas loceklis Ritvars Eglājs (Visu Latvijai—TB/LNNK). Viņš gan brīdina, ka aprēķini nav precīzi līdz pēdējai decimāldaļai, jo nav pieejami pēdējie tautas skaitīšanas dati un arī informācija par tautību īpatsvaru pilsoņu kopumā. Tomēr tendence ir skaidra — pilsētās, kurās latviešu īpatsvars sasniedz 95%, SC ir jācīnās par 5% barjeras pārvarēšanu.

“Salīdzinot SC gūto balsu īpatsvaru Latvijas pašvaldībās ar etnisko sastāvu pašvaldībās, iezīmējas izteikti lineāra sakarība: no latviešiem kopumā par SC ir balsojuši 5%, un no nelatviešiem — 90%. Šie skaitļi ir augstu ticamības pakāpi,” saka Eglājs. Pieņemot, ka trešdaļa SC vēlētāju ir bijuši latvieši, būtu jāsecina, ka aptuveni 13% no visiem latviešu vēlētājiem ir nobalsojuši par Saskaņu. “Tas galīgi nav reāli, pietiek apskatīt vēlēšanu rezultātus pa novadiem. Latviešiem ir divi grupējumi — pilsētas un lauku latvieši. Lauku puse šogad visvairāk balsoja par Zatleru un ZZS, bet pilsētas puse — par Vienotību un Nacionālo apvienību.”

Paldies, “Ir”!

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: