Polītiskā sadrumstalotība


Samērā bieži dzirdama gaušanās par polītisko sadrumstalotību: kur divi latvieši, tur trīs partijas. Tomēr, tiekoties ar citu zemju pārstāvjiem, esmu novērojis, ka gandrīz visi teicienu zina attiecinātu uz savu tautu. Bet cik īsti partiju ir mums? Partiju reģistrā ir 60 partiju, vēlēšanās nupat piedalījās 13 sarakstu, Saeimā tika 5, valdību, šķiet, veidos 3. Kuŗš ir īstais skaitlis? Vēlēšanu izpētē (un arī citās jomās) izmanto īpašu sadrumstalotības skaitli, kas rāda, cik vienlielu partiju radītu tādu pašu sadrumstalotību:

N=1/∑pi2, kur N – sadrumstalotība, pi – i-tās partijas balsu vai vietu īpatsvars.

Polītiskā sadrumstalotība 1993-2011
Polītiskā sadrumstalotība Saeimas, Rīgas domes un Eiroparlamenta vēlēšanās 1993.—2011.g.

Latvijā sadrumstalotība svārstījusies līdzi polītiskai attīstībai, partiju apvienošanai, šķelšanai un jaunu dibināšanai. Atceros, kāda šļura bija 1995.g. Saeima, un saskatāms arī, ka pērn un šogad sadrumstalotība partiju apvienošanās dēļ zemāka nekā jebkad. Šogad gan maķenīt augstāka, jo Zatlera partijas parādīšanās, protams, šķēlusi vēlētājus. Salīdzinot balsu un vietu sadrumstalotību, redzams, kā darbojas vēlēšanu sistēma — parlamentā sadrumstalotība vienmēr mazāka nekā vēlēšanu urnās. Rīgā sadrumstalotība pēdējos gados kritusies straujāk un ir zemāka nekā Latvijā “Saskaņas centra” izvirzīšanās dēļ.

Un kā Latvijas 5,06 izskatās pret citām Eiropas valstu vēlēšanām? Spriediet paši, šogad Īrijā bija 4,76, Igaunijā 4,77, Somijā 6,45, Maķedonijā 3,63, Portugālē 3,67, Dānijā 5,72 un nule Polijā 3,74. Tā ka, kur divi latvieši, tur tikpat partiju, cik citur Eiropā.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: