Nauda un balsis


Beidzot esmu apstrādājis provizoriskās KNAB ziņas par sarakstu vēlēšanu tēriņiem. Visi saraksti kopā iztērējuši 1269tk latus (~1,3mln) un ieguvuši 908tk balsu. Tiesa, trīs sarakstiem (Pēdējai partijai, LSDSP un “Brīvībai”) izdevumu neesot bijis, kas ir pagalam neticami, jo, ja ne citādi, vismaz Ls1000 drošības naudu tie zaudēja. Tāpēc turpmākā analīzē tie atmesti, par atlikušām partijām kopā nobalsojuši 899,2tk vēlētāju. Tātad caurmēra izdevumi bijuši Ls1,41 par balsi, tomēr dažādām partijām latu un balsu attiecība ir ļoti atšķirīga.

Lati par balsi 2011

Lieliski redzams, kuŗām partijām ziedots piecītis nesis visbagātākos augļus un kuŗām partijām balsis nākušas visgrūtāk un aizmaksātas ar latu latiem.

Vai nauda noteic vēlēšanu iznākumu? Nē, bet ietekmē gan. Izkliede ir liela, taču, pieņemot par rādītāju R2, var teikt, ka šais vēlēšanās iztērētā nauda izskaidro 36% no iznākuma.

Lati un balsis 2011

2011.g. vēlēšanu tēriņi (līmeniskā ass) un gūtās balsis (stateniskā ass). Slīpā zilā līnija rāda vēlēšanu izdevumu un gūto balsu caurmēra attiecību. Partijām virs līnijas balsu gūšana bijusi lētāka, partijām zem līnijas — dārgāka.

Salīdzinot ar iepriekšējām vēlēšanām, redzams, ka tradicionāli vismazākie naudas līdzekļi balss gūšanai nepieciešami Nācionālai apvienībai (iepriekš “Visu Latvijai!”), bet visdārgāk ceļš līdz vēlētāja sirdij maksā tādām oligarchu partijām kā LPP/LC un Tautas partija, kā arī PCTVL.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: