“Saskaņas centrs” un latvieši


Pēc vēlēšanām parādījušās visādas spekulācijas, cik latviešu balsojuši par “Saskaņas centru”. “Diena” sakās ieraudzījusi, ka latvieši bijuši 15% SC vēlētāju, Ušakovs aizrunājies pat līdz 1/3. Otrs skaitlis, protams, ir klaji un bezkaunīgi meli, kādus jau Kremlis radis pūst. Ja tā būtu, no SC 28,6% balsu latvieši būtu devuši 9,5%. Savukārt tie 9,5% no latviešu īpatsvara pilsoņos (72,7%) veido 13,1%. Ušakovs cenšas iegalvot, ka 13% latviešu balsojuši par SC!! Atvainojiet, apskatieties vēlēšanu iznākumus — lielākā daļā novadu ar visiem kolonistiem SC neaizvelk līdz 13%!

Bet kā ir? Lai salīdzinām SC balsu īpatsvaru un pilsoņu etnisko sastāvu pašvaldībās. Vispirms korelācija: 0,966 — tātad gandrīz līneāra saistība, absolūti etnisks balsojums. Grafiski tas pavisam labi redzams (līmeniskā ass — latviešu īpatsvars pilsoņos, stateniskā ass — SC balsu īpatsvars):

Pilsoņu etniskais sastāvs un "Saskaņas centra" balsu īpatsvars
Latviešu īpatsvars pilsoņos (līmeniskā ass) un “Saskaņas centra” balsu īpatsvars (stateniskā ass)

Visai nepārprotams līnijveida punktu mākonis. Un cik latviešu balsojuši par SC? Apskatieties paši, uz kādu vērtību tiecas SC balsis, latviešu īpatsvaram tiecoties uz 100%. Izskatās, ka, nelatviešu īpatsvaram pakrītot zem 5%, zem 5% pakrīt arī SC balsotāju skaits. Tā ka Ušakovs var melot, cik spēj, bet skaitļi rāda, ka šais vēlēšanās SC mocījies ar 5% barjeras pārvarēšanu latviešu vidū un paņēmis ~90% krievu un pārkrievoto nelatviešu balsu.

Advertisements

9 Atbildes to ““Saskaņas centrs” un latvieši”

 1. Indulis Banders Says:

  Aizrunājies Nils ir līdz 2/3 latviešu. Diena un TVNET apzināti tulko nepareizi.
  Ушаков объяснил «Газете.Ru», что, несмотря на одну из главных целей партии – защиту русскоязычного населения, за нее голосовали в основном латыши.
  – Вас и вашу партию считают лоббистом интересов русскоязычных…
  – По опросам, среди тех, кто голосовал за нас, русскоязычных треть, остальные – латыши.

 2. Alex Says:

  Paldies, Ritvar! Korekta regresija, viss skaidrs. Kad žurnalisti iemācīsies datu analīzes ābeci, lai uzreiz pieķertu meļus … ehh, laikam nesagaidīt.

  • Anonīms Says:

   Meh, korekta kas?

   Ja vēl rēķinātu pašvaldību vēlētāju skaitu, tad gan varētu pierādīt, ka par trešdaļu ir salti melots. Bet no šādas procentuālu vērtību korelācijas “mocījies ar 5% barjeras pārvarēšanu” galīgi neizriet

 3. Kristaps Says:

  Ja būtu blogspotā es pilnīgi noteikti spiestu sekot, reti gadās redzēt matemātiski izglītotu prātu, kurš vēl piedevām par politiku interesējas. 🙂

 4. ulzha Says:

  Meh, korekta kas?

  Ja vēl rēķinātu pašvaldību vēlētāju skaitu, tad gan varētu pierādīt, ka par trešdaļu ir salti melots. Bet no šādas procentuālu vērtību korelācijas “mocījies ar 5% barjeras pārvarēšanu” galīgi neizriet

 5. Gatis Says:

  Norādītajā PMLP saitē neatradu dokumentu, kas norādītu nacionālo sadalījumu pilsoņu starpā. Atradu divus atsevišķus dokumentus, vienā ir iedzīvotāju skaits pēc nacionālā sastāva (tautība latvietis/krievs), otrā ir iedzīvotāju skaits pēc valstiskās piederības (pilsonis/nepilsonis).

  Cik zinu balsot drīkst tikai Latvijas pilsoņi.

  Attiecīgi jautājums, kā autors ir ieguvis nacionālo sadalījumu pilsoņu starpā.

  Ja grafiks veidots izmantojot nacionālo sadalījumu starp visiem iedzīvotājiem, tad izdarītie secinājumi varētu nebūt korekti. Loģiski spriežot latviešu īpatsvaram pilsoņu vidū ir jābūt lielākam nekā visu iedzīvotāju vidū.

  Paldies.

  • ritvars Says:

   Paldies par atsaukšanos un iedziļināšanos. Visprecīzāk būtu izmantot balsstiesīgo vēlētāju sadalījumu pēc tautības, tak tādus datus PMLP dod par maksu un ne jau stundas laikā pēc tam, kad Ušakovs melojis. Tāpēc izmantoti publiski pieejami dati ar dažiem pieņēmumiem: visi latvieši ir pilsoņi (faktiski — 99,83%), balsstiesīgo sadalījums pēc tautības ir tāds pats kā pilsoņu (faktiski starp vēlētājiem latviešu ir maķenīt mazāk labvēlīgāka vecumsadalījuma dēļ), latvieši piedalījušies vēlēšanās tikpat cītīgi kā pilsoņi kopumā (faktiski varētu būt tuvu tam).

 6. Anonīms Says:

  jauks raksts, bet ko tas dod, ja tā pat latvieši nejēdz saimniekot savā valstī, tik danco pēc ES un ASV stabules. Varētu beidzot atklāt normālajiem cilvēkiem kādiem nosacījumiem esam parakstījušies iestājoties ES, Nato un parakstot visādus līgumus.


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: