Vēlēšanu pamatkarte


Esmu uztaisījis vēlēšanu pamatkarti — uzvarētāji pa territoriālām vienībām (pagasti, pilsētas, Rīgas rajoni). Skaista:

2011.g. Saeimas vēlēšanu uzvarētāji pa territoriālām vienībām
2011.g. Saeimas vēlēšanu uzvarētāji pa territoriālām vienībām

Kartē iezīmējas trīs galvenie vēlētāju grupējumi: krievi, lauku latvieši un pilsētas latvieši (tādā izpratnē, ka Latvijā ir viena pilsēta un lauki; Ķekava ir šīs pilsētas daļa, bet Valmiera — lauki). Krievu partija ir SC, lauku partijas — ZRP un ZZS, pilsētas partijas — “Vienotība” un Nācionālā apvienība. Kad salikšu visus tūkstoš iecirkņus ekselī, varēšu apskatīties savstarpējās partiju korelācijas. Esmu pārliecināts, ka arī tur šie grupējumi parādīsies, turklāt varēs redzēt, kuŗam kuŗa sīkpartija pieder. Minētie trīs grupējumi nav nekas jauns, tie redzami arī senākās vēlēšanu kartēs.

“Saskaņas centra” areāls rāda pārkrievošanas ģeografiju — visvairāk Latgales dienvidaustrumos, tad ap Rīgu un atsevišķos punktos citviet, kur katrs sarkanais traips rāda kādu Latvijas pārkrievošanas epizodi. Pieminams, ka daudzviet SC ir 1.vietā tikai latviešu partiju skaldīšanās pēc. Jāpiekrīt dēmografam Ilmāram Mežam:
“Es nekādi nevaru saskatīt, ka SC būtu kaut mazliet izkāpis no absolūtās korelācijas starp saņemtām balsīm un nelatviešu īpatsvaru pilsoņiem.”
ZRP izspiedusi ZZS no galvenās lauku partijas stāvokļa, iznākumā kartē dominē Zatlera krāsa.
“Vienotība” kartē manāma mazāk, jo uzvarējusi augstāka apdzīvotības blīvuma vietās, kuŗu platība ir mazāka, turklāt pārkrievotajā Rīgā un līdzīgās vietās, kur tā ielikusi Zatleram, pirmā vietā ir SC.
Nācionālā apvienība cītīgi ēno “Vienotību”, tāpēc 1.vietā ir tikai atsevišķu aktīvistu darbības saliņās: Kalētos, kur Dzintars Kudums sarūpējis 31,6% balsu; Svitenē (Aivars Okmanis — 27,6%); Bārbelē (Valdis Rusiņš — 27,6%), Krapē (nezinu, kuŗš pacenties, bet 26,5% dabūti), Zīlānos un Kūkās (Kārlis Stars un Jānis Zalaks — 22,7%) un Rožkalnos (Laizāni — 33,0%).
Zaļo un zemnieku savienība, ZRP pārmākta, atlikusi par Ventspils partiju ar vietēju darboņu salām, no kuŗām ievērojamākā ir Jāņa Klauža uzbērta Līvānos.
Neviena cita partija nevienā territoriālā vienībā nav uzvarējusi.
Advertisements

2 Atbildes to “Vēlēšanu pamatkarte”

 1. Haris (@akmens) Says:

  Ja pieņemam, ka SC (+ PCTVL) rezultāts korelē ar nelatviešu īpatsavru pilsoņiem, tad samērā vienkārši varam izrēķināt, kādu LATVIEŠU balsu īpatsvaru dažādos apgabalos saņēmusi Nacionālā apvienība.

  Rēķināju tā, ka no 100% atņēmu SC un PCTVL dabūto balsu īpatsvaru, ieguvu X. Tad ņēmu NA dabūto īpatsvaru un dalīju ar X.

  Man sanāk šādi:
  Rīga 22,9%
  Vidzeme 20,8%
  Zemgale 18,9 %
  Kurzeme 16,8 %
  Latgale 9,8 %

  Rīga pirmajā vietā, un tas man atgādina 90, gadus, kad arī Rīgā bija izteikts tēvzemiešu atbalsts.
  Mēģināju iztēloties kurās vietās ārpus varētu būt līdzīgi rezultāti un atradu, ka rekordiste VARBŪT (jo pārbaudīju vien šeit pieminētās apdzīvotās vietas) ir
  Salaspils (lielā mērā Rīgas guļamrajons) 23,59%.

  Bet visur citur par NA atdoto balsu īpatsvars MAZĀKS nekā Rīgā kopumā:
  Ķekava 22,6 %
  Jūrmala 22,49%
  Olaine 21,0%

  Tad vēl
  Liepāja 18,4%
  Jelgava 20,7%
  Jēkabpils 17,8%

  Izskatās, ka visur urbānajā vidē (kaut mazpilsētās) dzīvojošo latviešu atbalsts NA bijis lielāks nekā īsti laukos dzīvojošo atbalsts.

  Vai no šāda uz ātru roku veikta aprēķina drīkst kaut ko secināt?
  Varbūt drīkst secināt, ka, izņemot Latgali, kur latviešiem jau izsenis ir bijusi vāja un mainīga nacionālā identitāte, pārkrievotajās pilsētās, kur latvieši tomēr vēl NAV piejaucēti, balsojums par Nacionālo apvienību rāda REAKCIJU uz krievu un viņu partiju tīkojumu klātbūtni, kas “īstajos laukos” ir krietni mazāka?
  Tāds kā izņēmums ir Ķekava, jo diezgan latviska taču. Bet varbūt tas izskaidrojams ar neizbēgamo tuvās Rīgas (un tātad pārkrievotas pilsētas) pieredzi?
  Vai arī šo fenomenu drīzāk varētu izskaidrot tikai ar urbānās/lauku vides iemītnieku mentalitāšu un interešu (specifiskās “lauksaimnieku” intereses, utt.) atšķirībām vien?


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: